sstdClass Object ( [uid] => 0 [hostname] => 2a03:2880:22ff:1::face:b00c [roles] => Array ( [1] => anonymous user ) [cache] => 0 )
žena s cukrovkou

Iveta už 10 rokov žije s cukrovkou. Plnohodnotný život sa dá viesť aj s diabetom, odkazuje

Cukrovka je ochorenie, ktoré dokáže zásadne ovplyvniť život pacientov. Vyžaduje totiž zmenu životného štýlu, ktorá ide ruka v ruke so zmenou stravovacích návykov. Príklad pani Ivety však dokazuje, že na tieto zmeny sa dá s trochou snahy zvyknúť, a aj s cukrovkou sa dá viesť plnohodnotný život.

Diagnóza bola prekvapením

Iveta už takmer tridsať rokov pôsobí ako učiteľka na základnej škole. Žije aktívnym životom a vo voľnom čase veľa športuje, aj preto bolo pre ňu prekvapením, keď jej pred desiatimi rokmi diagnostikovali cukrovku.

„Bol to pre mňa šok, pretože mi to lekárka oznámila pri preventívnej prehliadke,“ spomína Iveta.

Diagnóza bola nečakaná aj preto, že nepociťovala žiadne príznaky, ktoré by nasvedčovali tomu, že s ňou niečo nie je v poriadku. Únavu a častý smäd pripisovala svojej práci.

Diabetes, alebo cukrovka, je autoimunitné metabolické ochorenie, ktoré spôsobuje porucha tvorby a uvoľňovania inzulínu. Inzulín je hormón, ktorý umožňuje, aby sa cukor dostal do vnútra buniek, kde sa následne premieňa na energiu. Keďže pri cukrovke inzulín „nefunguje“ tak, ako by mal, diabetici majú zvýšenú hladinu cukru v krvi.

„Predsa len, bývam celý deň na nohách, učím aj telesnú výchovu a okrem toho som pomerne aktívny človek a rada športujem,“ vysvetľuje Iveta.

Nie je neobvyklé, že príznaky cukrovky zostanú skryté. Najmä pri vysokom pracovnom nasadení je ľahké nájsť si vysvetlenie na únavu, častý smäd, hlad či stratu hmotnosti. Môže sa pritom za nimi skrývať niečo viac.

Nový životný štýl

Rovnako to bolo aj v prípade pani Ivety. Po tom, ako jej lekárka určila diagnózu, čakalo ju množstvo rôznych vyšetrení, nasadenie liečby a zmena životného štýlu.

„Vďaka profesionálnemu a ľudskému prístupu pani doktorky som si však rýchlo zvykla na liečbu. Vysvetlila mi, že je dôležitá, pretože okrem kontroly samotnej cukrovky chráni aj moje srdce a obličky,“ hovorí Iveta.

Neliečená (alebo nedostatočne liečená) cukrovka totiž vedie k vážnym komplikáciám. Dlhodobo vysoké hladiny cukru v krvi poškodzujú nervy, obličky, oči, srdce a cievy. Dôsledné dodržiavanie liečby je preto pri cukrovke – ako aj pri každom inom ochorení – absolútnou nevyhnutnosťou.

Správna strava pomáha znížiť riziko komplikácií

Pri liečbe to však nekončí – úprava životného štýlu zahŕňa aj zmenu jedálnička. Hladina cukru v krvi priamo súvisí s príjmom cukru v strave, správna strava preto dokáže výrazne znížiť riziko komplikácií súvisiacich s cukrovkou.

Diabetici by mali obmedziť potraviny s vysokým obsahom pridaného cukru a nasýtené tuky. Vhodné sú princípy stravovania, ktoré kladú dôraz za rastlinné potraviny, z mäsa uprednostnite najmä ryby a hydinu.

Aj keď pri cukrovke nie je potrebné dodržiavať žiadnu špecifickú diétu, je dôležité, aby strava bola pestrá a vyvážená. Diétu nezačala držať ani Iveta, upravila však svoje stravovacie návyky podľa odporúčaní svojej lekárky.

„Veľa som si čítala a snažila som sa pochopiť, aké potraviny moje telo potrebuje a preferuje. Celkovo jem veľa zeleniny, a z ovocia preferujem to s nižším obsahom cukru.“

Aby vedela lepšie odsledovať, koľko cukru jej strava obsahuje, začala si častejšie pripravovať jedlo doma. „Vylúčila som vyprážané a priemyselne spracované jedlá, biele pečivo a napríklad aj raňajkovú granolu si radšej pripravujem doma sama. Mám tak lepšiu kontrolu nad tým, koľko cukru obsahuje.“

Dostatok pohybu pomáha pri liečbe aj prevencii

Skvelým pomocníkom pri liečbe, ako aj prevencii, cukrovky je aj pravidelný pohyb. Našťastie, Iveta zdieľa svoju záľubu v športe so svojou dcérou Viktóriou, ktorá študuje fyzioterapiu na vysokej škole. Je pre svoju mamu veľkou oporou v živote aj pri cvičení, keďže si uvedomuje, že dostatok pohybu je pre plnohodnotný život s cukrovkou nevyhnutný.

„Pohyb je aj pri cukrovke nesmierne dôležitý, pretože pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi, zvyšuje účinok inzulínu a prispieva aj k optimálnemu tlaku,“ vysvetľuje Viktória.

Nedostatok pohybu sa zároveň spája s úbytkom svalovej hmoty a zhoršením metabolických funkcií svalstva, čo môže viesť k rozvoju inzulínovej rezistencie.

Psychické nastavenie je kľúčové

Život s cukrovkou nie je vždy jednoduchý, keďže sa s ňou spája mnoho zdravotných rizík. Podľa Ivety sú však dôležité najmä tri veci:

  • psychické nastavenie,
  • dodržiavanie predpísanej liečby,
  • zmena životného štýlu.

„Ja osobne som sa diabetu nezľakla. Začala som počúvať rady lekárov a odborné články. Zistila som, že s cukrovkou viem žiť plnohodnotný život. Treba len byť zodpovedný a nepodľahnúť panike,“ uzatvára Iveta.

Modrý banner? 
Nie
Nie