protizapalove potraviny

Protizápalové a prozápalové potraviny. Ktoré sú to?

Autor: 
Mgr. Radovan Tomašovský

Na prevenciu či potlačenie zápalu nemusíte siahať len do lekárničky – riešenie sa môže nachádzať v chladničke. Chronický zápal je rizikovým faktorom mnohých civilizačných ochorení a správna životospráva je najlepší spôsob, ako ho udržať pod kontrolou. Zistite preto viac o protizápalových a prozápalových potravinách. 

Čo je to zápal?

Zápal poznal už Hippokrates v 5. storočí pred n. l. a štyri základné prejavy zápalu boli sformulované už pred 2 000 rokmi.

Hoci zápal môže znieť ako niečo negatívne, v skutočnosti je to veľmi užitočný obranný mechanizmus, ktorým naše telo reaguje na škodlivé podnety, ako patogény, toxíny, žiarenie alebo poškodené bunky.

Zápal vzniká, keď tkanivo po poranení uvoľní chemické látky. Tie signalizujú imunitnému systému, že sa niečo deje a má prísť na pomoc. Bunky imunitného systému reagujú tak, že prídu na miesto poranenia a uvoľňujú ďalšie chemické látky, ktoré podporujú odstránenie poškodeného tkaniva a tvorbu nového.

Keď je práca dokončená, imunitný systém sa „upokojí“. Takýto priebeh nazývame akútny zápal.

Chronický zápal

Ak sa zápal nezastavuje a pretrváva dlhodobo, hovoríme o chronickom zápale. Ten je pre telo škodlivý, vyčerpáva ho a je asociovaný so srdcovými ochoreniami, cukrovkou, rakovinou, artritídou či črevnými zápalovými ochoreniami. Chronický zápal je na rozdiel od akútneho zápalu často „neviditeľný“, čo sťažuje manažment tohto stavu.

Ako na chronický zápal?

Najlepšie, čo môžete urobiť, je predchádzať stavom, ktoré sa spájajú s chronickým zápalom.

Keďže ide najmä o civilizačné ochorenia, dostatok pohybu v kombinácii so zdravou a vyváženou stravou sú základom prevencie.

Hoci nie sú dôkazy, že konkrétna diéta môže zabrániť chronickému zápalu, určité potraviny podporujú alebo naopak potláčajú zápalovú reakciu.

Pre zjednodušenie ich nazývajme prozápalové a protizápalové potraviny.

Práve pacienti so spomenutými ochoreniami by mali dbať na to, aby sa v ich jedálničku nachádzali najmä protizápalové potraviny. Tieto ochorenia samotné totiž spôsobujú zápal, ktorý sa vplyvom prozápalových potravín môže zhoršiť. Tým sa spravidla zhoršuje aj priebeh ochorenia.

Prozápalové potraviny

Sú to potraviny, ktoré obsahujú množstvo rafinovaných sacharidov (cukrov), veľa tukov vo forme nasýtených mastných kyselín alebo sú do veľkej miery spracovávané.

Rafinované sacharidy či prebytok nasýtených mastných kyselín spôsobujú tvorbu voľných radikálov a iných prozápalových látok v bunkách, čo vyvoláva zápalovú odpoveď.

Medzi prozápalové potraviny radíme:

  • rafinovaný cukor a výrobky z neho (sladké nápoje, sladké pečivo a zákusky, biely chlieb, mnohé raňajkové cereálie),
  • vyprážané jedlá,
  • červené mäso (hovädzie, divina),
  • spracované mäso (klobása, saláma, párky),
  • živočíšny tuk, margarín.

Zápalovému procesu napomáha aj prebytok alkoholu a celkovo zlá životospráva vrátane fajčenia. Jedným z mechanizmov zhoršenia zápalu u fajčiarov je, že fajčenie zvyšuje výskyt prozápalových baktérií v rámci črevnej mikrobioty.

Protizápalové potraviny

Ich účinok spočíva najmä vo vysokom obsahu prírodných antioxidantov. Úlohou antioxidantov je neutralizovať voľné radikály, ktoré poškodzujú okolité tkanivo a prispievajú k rozvoju zápalu.

Protizápalové potraviny sú:

  • zelenina, najmä brokolica, paprika, špenát, kel, paradajka,
  • bobuľové ovocie, maliny, pomaranče, avokádo, hrozno,
  • oriešky, najmä vlašské orechy či mandle,
  • olivový olej,
  • ryby s vysokým obsahom tuku (losos, tuniak, sardinky, makrely),
  • hríby,
  • zelený čaj, káva,
  • kakao,
  • kurkuma.

Protizápalová strava

Podobnosť protizápalových potravín so všeobecnými výživovými odporúčaniami nie je vôbec náhodná. Keďže zápal je spojený s mnohými ochoreniami, potraviny potláčajúce zápal majú svoje miesto vo všetkých príručkách o zdravom stravovaní.

Okrem potlačenia zápalu dokáže protizápalová strava pozitívne ovplyvniť nielen vaše fyzické, ale aj psychické zdravie. Už po pár dňoch od zmeny jedálnička môžete očakávať zlepšenie nálady a viac energie.

Ak zvažujete konkrétnu diétu, odporúčame vyskúšať stredomorskú diétu, ktorá sa zakladá na ovocí, zelenine, rybách, zdravých rastlinných olejoch, celozrnných výrobkoch a orieškoch.

Modrý banner? 
Nie
Súvisiace články 
Nie