sstdClass Object ( [uid] => 0 [hostname] => 135.181.74.195 [roles] => Array ( [1] => anonymous user ) [cache] => 0 )
dermatologička vysvetľuje pacientovi

Atopická dermatitída a pridružené ochorenia

Odborný garant: 

Najnovší celosvetový výskum detí a dospievajúcich s atopickou dermatitídou zistil, že 92,5 % pacientov, bez ohľadu na závažnosť ochorenia má aspoň jedno pridružené ochorenie. Medzi tieto zaraďujeme napríklad astmu, alergickú rinitídu alebo potravinové alergie. S akými ďalšími pridruženými ochoreniami sa môžeme pri atopickom ekzéme stretnúť

 

Atopická dermatitída – nejde len o ochorenie kože

Ak sa u pacienta vyskytujú dve a viac chronických ochorení súčasne, hovoríme o pridružených ochoreniach, čiže komorbiditách. Pridružené ochorenia zdôrazňujú fakt, že atopická dermatitída (AD) je viac ako len kožné ochorenie.

Chronický zápal je pravdepodobne zodpovedný za množstvo zdravotných komplikácií asociovaných s AD, väčšinou vyvolaných prehnanou reakciou imunitného systému na rôzne alergény.  

Medzi pridružené ochorenia súvisiace s AD môžeme zaradiť najmä astmu a alergickú rinitídu – čiže ochorenia, pri ktorých je taktiež narušená bariérová funkcia, nie však kože, ale slizníc.

Medzi ďalšie komorbidity patria: 

  • potravinové alergie,
  • problémy v gastrointestinálnom trakte, ako sú eozinofilná ezofagitída,
  • atopická konjuktivitída,
  • ale aj mnohé duševné ochorenia, ako úzkosť, depresia či ADHD.

Skutočnosť výskytu pridružených ochorení robí z atopickej dermatitídy omnoho komplexnejšie ochorenie.

Dôležitou súčasťou starostlivosti o atopickú pokožku sú aj zvláčňujúce krémy (emolienciá) – v zime mastnejšie a v lete zas ľahšie. Široký výber produktov pre atopikov nájdete v online lekárni pilulka.sk

 
Modrý banner? 
Nie

Pridružené ochorenia súvisiace s atopickou dermatitídou

Atopická astma

Astma je chronické ochorenie dýchacích ciest. V dýchacích cestách je prítomný zápal, opuch a zúženie. Zúženie dýchacích ciest následne obmedzuje priechod vzduchu, sťažuje dýchanie, vedie k pocitom zvierania na hrudníku, vyvoláva kašeľ, sipot a problémy s dýchaním.

Astma sa zvyčajne prvý krát objavuje už v detskom veku no môže pretrvávať počas celého života. U niektorých ľudí sa astmatické záchvaty, a teda epizódy s týmito ťažkosťami, vyskytujú len čas od času, zatiaľ čo iní potrebujú neustálu liečbu aby udržali ochorenie pod kontrolou. 

Alergická rinitída

Alergická rinitída (tiež známa ako senná nádcha) je charakteristická zápalom nosových dutín, ktorý vyvolávajú alergény vonkajšieho prostredia, ako sú napríklad peľ, roztoče, srsť a perie domácich zvierat. Príznaky zahŕňajú svrbenie v nose, očí, úst alebo kože, upchatý nos, kýchanie, slzenie, začervenanie a bolesť hrdla.

Očné komorbidity 

V posledných rokoch sa množia dôkazy o tom, že pacienti s atopickou dermatitídou často trpia očnými komplikáciami. Medzi tie najčastejšie zaraďujeme atopickú keratokonjuktivitídu – čiže zápalové ochorenie rohovky a spojovky.  

Potravinové alergie

Vzhľadom na zvyšujúce sa poznatky vplyvu stravy na zdravie sa mnoho pacientov obáva, že niektoré potraviny môžu zhoršiť príznaky atopickej dermatitídy. Často sa stáva, že sa dospelí pacienti snažia riešiť svoje ťažkosti tým, že vysadia zo stravy veľké množstvo potravín, a potom prídu na vyšetrenie v zlom stave. Sami rozprávajú o tom, že nič nejedia a napriek tomu stav ekzému nie je dobrý. Pritom príčina atopického ekzému často nespočíva v jedle.

Medzi tie najčastejšie potravinové alergie môžeme zaradiť kravské mlieko, vajíčka, arašidy, pšenicu a sóju.

Príznaky potravinových alergií sa zvyčajne prejavia do 30 minút po jedle alebo vdýchnutí potravinového alergénu a môžu zahŕňať svrbenie v ústach a opuch pier, zvracanie, hnačku, bolestivé kŕče v žalúdku, žihľavku, začervenanie kože alebo výražku a pokles krvného tlaku

Aj napriek tomu, že je dobré skúšať jednotlivé potraviny a sledovať či sa príznaky AD nezhoršia, netreba sa trápiť zbytočnými diétami, ktoré vo väčšine prípadov nebudú pri predchádzaní vzplanutí ekzému fungovať. Je potrebné, aby sa pacienti v dospelom veku stravovali racionálne a dodávali organizmu všetko čo potrebuje. Pred tým, ako vyradíte nejakú potravinu z jedálnička je dobré sa o tom poradiť s dermatológom.

V prípade, že vám bola potvrdená potravinová alergia, ktorá môže viesť k zhoršeniu príznakov AD, odporúča sa týmto potravinám vyhýbať. Avšak vylúčenie akejkoľvek potraviny zo stravy by malo byť konzultované a odporučené ošetrujúcim lekárom
 
Potravinové alergie pri deťoch súvisiace s atopickým ekzémom sa zvyčajne vyskytujú len do prvého roku života a v drvivej väčšine sú spôsobené alergiou na bielkoviny kravského mlieka, ktoré sa vyriešia nastavením bezmliečnej diéty. Celkovo môžeme konštatovať, že potravinové alergie majú tendenciu s vekom vymiznúť

Eozinofilná ezofagitída

Eozinofilná ezofagitída patrí medzi ochorenia tráviacej sústavy. Ide o zápalové ochorenie sliznice pažeráka, ktorý prepája ústnu dutinu so žalúdkom. Prejavuje sa ťažkosťami s prehĺtaním, pálením záhy, bolesťou na hrudníku, nevoľnosťou, zvracaním a zníženou chuťou do jedla. Ľudia s AD sú náchylnejší aj k vzniku tohoto ochorenia. 

Bakteriálne a vírusové infekcie

Narušenie kožnej bariéry pokožky ekzémom vytvára vstupnú bránu pre prienik bakteriálnych a vírusových infekcií, ku ktorým sú ľudia s atopickou dermatitídou náchylnejší. 

Problémy so spánkom 

Prejavy atopickej dermatitídy ako svrbenie a následne škrabanie ekzému môžu ovplyvňovať kvalitu a množstvo spánku pacientov. V súčasnej dobe sa objavuje stále viac dôkazov, že poruchy spánku môžu byť spojené aj s poruchami rastu.

Kontaktná dermatitída

Kontaktná dermatitída je ochorenie kože, ktoré vzniká jej podráždením po kontakte s látkou, ktorá vyvolá alergickú reakciu. Prejavuje sa začervenaním kože, vyrážkou a pľuzgiermi. Kontaktná dermatitída býva prepojená aj s atopickým ekzémom, ktorý poškodením pokožky znižuje jej ochrannú bariéru. Následkom toho je, že atopik je náchylnejší na podráždenie alergénmi. 

Vplyv atopickej dermatitídy na duševné zdravie

S atopickým ekzémom je asociované aj nezanedbateľné množstvo duševných ochorení, ktoré postihuje deti aj dospelých. U týchto pacientoch sa môžu vyskytnúť pocity úzkosti, depresia, ADHD či zvýšené sklony k samovražde. Duševné zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické, a preto ho je potrebné začať riešiť už pri prvých príznakoch.

Iné pridružené ochorenia

Výskum za posledných 10 rokov v oblasti pridružených ochorení súvisiacich s atopickou dermatitídou sa rozrástol závratnou rýchlosťou a priniesol nové poznatky. V súčasnosti sa skúma aj asociácia AD s poruchami rastu, osteoporózou a kardiovaskulárnymi ochoreniami, obezitou a metabolickými ochoreniami.

Máte príznaky tohto ochorenia?

Nečakajte a vyhľadajte odborníka vo vašej blízkosti.

Zoznam odborníkov

Nie