žena s rúškom

Starostlivosť o atopický ekzém počas pandémie COVID-19

Autor: 
MUDr. Mária Breznická
Odborný garant: 

Súčasná pandémia a s ňou súvisiace ochorenie COVID-19 ovplyvňuje aj pacientov s atopickou dermatitídou (AD). Dobrou správou je, že zodpovedným a správnym dodržiavaním hygienických opatrení, v kombinácii s dostatočnou starostlivosťou o atopický ekzém, sa môžeme vyhnúť nielen ochoreniu COVID-19, ale aj predísť zhoršeniu AD.

Ochorenie COVID-19

Ochorenie COVID-19 spôsobuje typ koronavírusu s odborným označením SARS-CoV-2. Ide o vysoko infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje horúčkami, dýchacími ťažkosťami (kašeľ, dušnosť), stratou čuchu a chuti, bolesťami svalov a únavou.

Aby sa zabránilo šíreniu ochorenia COVID-19, platia všeobecne známe opatrenia R-O-R (Rúško-Odstup-Ruky): nosenie rúška/respirátora, dodržiavanie odstupu od ľudí cca 2 metre a dôkladné čistenie a dezinfekcia rúk.

Atopická dermatitída (AD)

Atopický ekzém (atopická dermatitída) je jedno z najčastejších chronických ochorení kože, ktoré celosvetovo postihuje 14 – 24 % populácie. Ide o chronické, svrbivé a neinfekčné zápalové ochorenie kože. Na jeho vzniku sa podieľa genetická predispozícia, vonkajšie a vnútorné faktory/spúšťače. 

Koža „,atopika“ sa odlišuje od kože zdravého človeka – hovoríme o porušenej bariérovej funkcii kože. Atopickú kožu môžeme prirovnať k „sitku“, cez ktoré (na rozdiel od zdravej kože), prenikajú dovnútra veľmi ľahko najrôznejšie alergény, chemikálie, mikróby a „von“ z kože uniká voda, čím koža rýchlo vysychá.

 
Modrý banner? 
Nie

Spúšťače a liečba atopickej dermatitídy

Medzi spúšťače ekzému, ktoré pochádzajú z vonkajšieho prostredia, radíme alergény, prach, roztoče, peľ, chemikálie, mydlá, parfémy, vírusy, baktérie, parazity, nadmerné máčanie kože, výkyvy teploty prostredia a iné. Takzvané vnútorné spúšťače predstavuje stres a súbežne sa vyskytujúce iné ochorenia organizmu.

Liečbu atopickej dermatitídy môžeme rozdeliť na: 

  • lokálnu: emolienciá (premasťovadlá), kortikosteroidy a imunomodulátory),
  • systémovú/celkovú: antihistaminiká, kortikosteroidy, imunosupresíva,
  • inú (fototerapia, balneoterapia a ďalšie).

Široký výber emoliencií nájdete v online lekárni pilulka.sk

Je novinkou, že už aj pri tomto ochorení máme možnosť siahnuť po unikátnej cielenej biologickej liečbe.

Imunita atopika a COVID-19

Pacienti, ktorí majú súbežne s ekzémom aj astmu alebo sennú nádchu, môžu byť náchylnejší na infekcie horných dýchacích ciest, vrátane COVID-19.

Pacienti, ktorí podstupujú liečbu systémovou imunosupresívnou (potláčajúcou imunitu), by mali konzultovať svoj stav s dermatovenerológom. Odporúča sa zníženie dávky počas pandémie a prerušenie liečby v prípade nakazenia sa.

Odporúčania pre atopikov počas pandémie: 

  • denné užívanie vitamínu C, D3, zinku,
  • pravidelné vetranie miestností,
  • použitie zvlhčovačov a čističiek vzduchu,
  • časté a dôkladné umývanie rúk,
  • nosenie rúška/respirátora,
  • používanie jednorazových bielych neparfumovaných papierových vreckoviek, ktoré po použití zahodíte do koša,
  • minimalizovanie dotýkania sa tváre, rúška, šúchania očí,
  • vyhýbanie sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky nádchy alebo chrípky, 
  • dodržiavanie minimálne dvojmetrovej vzdialenosti od každého, kto kýcha alebo kašle,
  • vyhýbanie sa miestam s vyššou koncentráciou ľudí,
  • pravidelná dezinfekcia povrchov, pracovných plôch a pomôcok v domácnosti i na pracovisku,
  • zníženie/obmedzenie pitia alkoholu a počtu vyfajčených cigariet.

COVID-19 a zhoršenie atopickej dermatitídy

V súčasnosti sa zhoršenie atopickej dermatitídy často spája s vplyvom pandémie. Na toto spojenie môže vplývať niekoľko faktorov. Stres a negatívne naladenie môže zhoršovať akékoľvek ochorenie, vrátane ekzému. Pacienti sa následne z obavy pred nákazou COVID-19 vyhýbajú návšteve lekára, aj keď majú ekzém zhoršený, alebo im došli lieky.

Nosenie rúšok či respirátorov môže zhoršiť atopickú dermatitídu na tvári, alebo sa na koži pod rúškom môže objaviť iné kožné ochorenie (dermatitída z podráždenia, periorálna dermatitída, akné a pod.).

Používanie agresívnych dezinfekčných mydiel, gélov a roztokov, ktoré vysušujú pokožku, môže mať tiež vplyv na zhoršenie atopickej dermatitídy. Niektoré prípravky navyše obsahujú parfémy a prídavné antiseptiká, ktoré na kožu pôsobia dráždivo a alergizujúco. Navyše môžu byť nielen príčinou zhoršenia AD, ale aj vzniku alergickej kontaktnej či iritačnej dermatitídy.

Rovnako AD nepomáha ani časté umývanie rúk, pretože sa pri ňom z pokožky zmýva aj ochranný tukový film, čím koža stráca maz a vodu – a tým pádom aj svoju bariérovú funkciu.

Používanie gumených rukavíc zas zvyšuje potivosť rúk, latex môže vyvolávať kontaktnú alergiu a samotný púder v rukaviciach pôsobí na kožu atopika dráždivo. V neposlednom rade platí fakt, že tak, ako aj iné infekčné ochorenia, aj nákaza vírusom SARS-CoV-2 môže zhoršiť atopickú dermatitídu.

Praktické rady, ako zvládnuť atopickú dermatitídu počas pandémie COVID-19 

  • Uprednostňujte bavlnené rúška a respirátory, bez obsahu dráždivých umelých tkanín, vlny a syntetických farbív.
  • Látkové rúška pravidelne perte s použitím pracieho prostriedku bez vône, aviváž nepoužívajte.
  • Dodržiavajte správne techniky umývania rúk, umývanie rúk by malo trvať minimálne 20 sekúnd.
  • Používajte teplú vodu a jemné mydlo, pokiaľ netolerujete dezinfekčné mydlo, používajte detské, alebo mydlo s označením sensitive (na citlivú pokožku), vyhýbajte sa mydlám s rôznymi vôňami.
  • Po každom umytí rúk aplikujte čo v najkratšej dobe mastnejší krém, bez vône a farbív.
  • Zvýšte dennú frekvenciu premasťovania rúk.
  • Každú noc pred spaním naneste na ruky silnú vrstvu hydratačného a mastného krému alebo vazelíny (bez obsahu parfémov a dráždivých látok) a nasaďte si látkové bavlnené rukavice, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni.
  • Ak nemáte práve prístup k mydlu a vode, použite jemný dezinfekčný prostriedok na ruky. 
  • Dezinfekčný roztok/gél by mal byť jemný, neobsahovať pridané dráždivé prísady a parfémy.
  • Aby ste sa vyhli opakovanému používaniu dezinfekčných prostriedkov na ruky (napr. v obchodoch, úradoch a pod.), noste bezlatexové a bezpúdrové rukavice, na ktoré môžete dezinfekčné prostriedky aplikovať bez obáv.
  • Ak sa vám ruky v gumených rukaviciach potia a ekzém sa zhoršuje, noste pod nimi bavlnené biele rukavice.
  • Pri umývaní riadu alebo pri čistení povrchov rôznymi prostriedkami používajte rukavice podľa rád uvedených vyššie.
  • Pokiaľ sa ekzém zhoršuje, alebo sa objaví iný kožný problém (a obávate sa návštevy lekára z dôvodu epidemiologickej situácie), neváhajte telefonicky kontaktovať svojho dermatológa, prípadné mu poslať fotku prostredníctvom mobilu či emailu.

Cieľom tohto článku, bolo zdôrazniť špeciálne aspekty starostlivosti pre pacientov s atopickou dermatitídou a minimalizovať jej vzplanutie počas obdobia pandémie COVID-19.

Článok podporený spoločnosťou sanofi-aventis Slovakia, s.r.o. Einsteinova 24, 851 01 Bratislava, www.sanofi.sk

MAT-SK-2100130 – 1.0 – Dátum vypracovania: 02/2021

Máte príznaky tohto ochorenia?

Nečakajte a vyhľadajte odborníka vo vašej blízkosti.

Zoznam odborníkov

Nie