MUDr. Tatiana Hurtová, PhD. z dermatovenerologickej kliniky UNM v Martine odpovedá na najčastejšie otázky, ktoré trápia pacientov s atopickou dermatitídou.
Prečo mám vlastne atopický ekzém? Nerobím nejakú chybu v strave alebo životospráve?
Atopický ekzém je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré je podmienené kombináciou viacerých faktorov. Hlavným faktorom je dedičnosť, v kombinácii s ďalšími faktormi vonkajšieho prostredia aj samotného organizmu. Základom je porušená kožná bariéra a zvýšená citlivosť kože. Ochorenie vzniká na základe vrodenej predispozície, ktorú nie je možné ovplyvniť.
Existujú ale faktory, ktoré atopický ekzém zhoršujú (potravinové, kontaktné a vzdušné alergény, dráždivé látky v prostredí, nadmerné a časté umývanie a vysušovanie kože, nevhodná kozmetika, stres, nadmerné potenie, nevhodné bytové a pracovné podmienky) a ktoré je možné ovplyvniť.
Čo mám a nemám jesť, aby som nemal/a ekzém?
Neexistuje jedna zázračná diéta, ktorá by ekzém vyriešila, keďže ide o komplexné ochorenie a potravinové alergény sú len jedným zo spúšťacích faktorov. Vyraďovanie potravinových alergénov zo stravy má zmysel len v detskom veku, kedy je potvrdená súvislosť s prejavmi atopického ekzému. U dospelých pacientov by sa mali vyradiť zo stravy len tie potraviny, na ktoré má pacient potvrdenú alergiu. Vhodná je pestrá a vyvážená strava, nie drastické diéty.
Dá sa atopický ekzém vyliečiť?
Keďže ide o chronické ochorenie s vrodenou predispozíciou, nie je možné ho vyliečiť. Prejavy ekzému sa však dajú kontrolovať vhodnou liečbou, starostlivosťou o kožu, vyhýbaním sa spúšťacím faktorom a dodržiavaním pokynov od lekára. S vekom sa však zvyknú prejavy zmierňovať a väčšina detí v dospelosti má len minimálne alebo žiadne prejavy.
Dôležitou súčasťou starostlivosti o atopickú pokožku sú aj zvláčňujúce krémy (emolienciá) – v zime mastnejšie a v lete zas ľahšie. Široký výber produktov pre atopikov nájdete v online lekárni pilulka.sk
Nikto v rodine nemá podobné problémy s kožou ako ja – ako je to možné? Malo by to byť predsa dedičné ochorenie.
Atopický ekzém je dedične podmienené ochorenie. Nemusí sa vždy prejaviť u všetkých členov rodiny, v rodine však môžu byť prítomné iné ochorenia z atopickej predispozície, ako sú alergická rinitída alebo bronchiálna astma.
Ako sa mám prestať škrabať? Stále ma trápi úporné svrbenie.
Najmä počas vzplanutí ekzému je svrbenie jedným z hlavných príznakov ochorenia. Škriabanie síce prináša chvíľkovú úľavu, ale vedie k ďalšiemu poškodeniu kože a vytvára bludný kruh, ktorý je ťažko prelomiť.
Snažte sa udržiavať nechty čo najkratšie, svrbiace miesta chlaďte, namiesto poškriabania si radšej pretrite kožu emolienciom alebo siahnite po S.O.S. spreji proti svrbeniu z ponuky dostupnej dermatokozmetiky. Proti svrbeniu pomáha správne zvolená liečba emolienciami a každodenná starostlivosť o pokožku.
Nemám rád/a používanie mastí a krémov, dá sa mu nejako vyhnúť?
Úplne nie. Premasťovanie kože pomocou zvláčňujúcich krémov a mastí nazývaných emolienciá je základným pilierom liečby. Cieli na poškodenú kožnú bariéru a pomáha odďaľovať vzplanutia ekzému. Je potrebné ich používať aj v bezpríznakovom období. Konzultácia s dermatológom vám môže pomôcť nájsť vhodné prípravky, ktoré vám budú vyhovovať.
Bojím sa používať „hormonálne“ masti a krémy, sú aj iné možnosti?
Kortikoidy, ktoré sa niekedy pomerne nešťastne označujú ako „hormonálne“ masti, sa v skutočnosti používajú pre ich protizápalový účinok. Sú prvou líniou liečby akútneho vzplanutia ekzému a v rukách skúseného dermatológa nepredstavujú žiadne riziko.
Vďaka forme masti alebo krému pôsobia len v mieste svojej aplikácie a pri dodržiavaní pokynov lekára sú veľmi účinnou zbraňou proti zápalu kože. Ich použitie skracuje dobu vzplanutia ochorenia a zmierňuje príznaky. Alternatívou môžu byť krémy zo skupiny kalcineurínových inhibítorov, ich použitie musí indikovať dermatológ.
Používam všetky masti podľa inštrukcií lekára, vždy mi pomôžu, ale keď ich prestanem používať, ochorenie sa vráti. Ako je to možné?
Typický priebeh atopickej dermatitídy sa vyznačuje obdobiami vzplanutia nasledovanými rôzne dlhými bezpríznakovými obdobiami remisie. Ochorenie si však vyžaduje kontinuálnu liečbu. Aj v bezpríznakovom období treba používať emolienciá na zvláčnenie pokožky a dodržiavať režimové opatrenia. Správny postup počas obdobia remisie ho dokáže predĺžiť a oddialiť ďalšie vzplanutie.
Pre koho je vhodná tabletová liečba atopickej dermatitídy?
Vo všeobecnosti pre pacientov s ťažkou formou ochorenia, ktorá sa nedá zvládnuť bežnou liečbou masťami. Čiže ak majú pacienti veľký rozsah prejavov alebo sa u nich nedarí dostať ochorenie do remisie. Tabletová liečba nie je vhodná pre každého, najlepšiu radu vám poskytne dermatológ.
Plánujem otehotnieť, čo mám očakávať?
Počas tehotenstva (vplyvom hormonálnych zmien) môže koža zareagovať zlepšením, ale aj zhoršením kožného ochorenia. Pri horšom priebehu vás tehotenstvom bezpečne prevedie dermatológ s odporučením vhodných protizápalových mastí a prípadne aj niektorých typov antihistaminík. Koža si bude vyžadovať zvýšenú starostlivosť a premazávanie. Keď sa bábätko narodí, je treba sledovať, či sa uňho neprejavia príznaky – riziko je vyššie, ak majú obaja rodičia atopickú dermatitídu.
Prečítajte si tiež:
Ako si mám vyberať oblečenie? Je niečo, čomu sa treba vyhnúť?
Najvhodnejšie je voľné a vzdušné oblečenie z prírodných materiálov. Nič nepokazíte bavlneným alebo ľanovým oblečením. Naopak, problémové sú syntetické materiály, výrazne farebné, nepriedušné látky alebo vlnené dráždivé materiály. Pred nosením treba oblečenie vždy vyprať, bez použitia aviváže.