Očné ochorenie s názvom vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM) je vo vyspelých krajinách najčastejšia príčina straty videnia. Ochorenie zväčša začína postupne a výraznejšie sa prejaví, ak už ide o pokročilú formu. Vďaka domácemu testu s využitím Amslerovej mriežky sa dá ochorenie odhaliť už v prvotnej fáze. Otestujte zrak svojho blízkeho a zistite, ako vidí v prípade VPDM.
Čo by ste mali vedieť o ochorení VPDM?
Vekom podmienená degenerácia makuly je ochorenie, ktoré postihuje časť oka s názvom makula. Je to malá časť sietnice, vďaka ktorej vidíme jasné detaily. Makula je zároveň miestom centrálneho videnia, takže v prípade jej výraznejšieho poškodenia, môže dôjsť až k čiastočnej či úplnej slepote. Starší človek sa tak stáva odkázaný na pomoc iných.
Najrozšírenejšou formou VPDM je suchá forma, pri ktorej sa na sietnici objavujú malé žlté bodky (odborne sa nazývajú drúzy). Makula sa pri tejto forme môže stenčiť a jej schopnosť zabezpečovať centrálne a ostré videnie sa postupne znižuje. Suchá forma sa však môže v niektorých prípadoch rozvinúť do vlhkej formy (asi 10 % prípadov), ktorá je vážnejšia a zrak sa pri nej poškodzuje rýchlejšie a výraznejšie.
Zhoršený zrak nie je len staroba
Zrak sa teda málokedy zhorší zo dňa na deň, ale zmeny sú postupné. Človek má tendenciu predpokladať, že ide o zhoršenie zraku v dôsledku pribúdajúceho veku. To však nie je pravda a najlepšie je, ak si to človek uvedomí včas a navštívi svojho očného lekára. Včasnou diagnostikou a následnou liečbou sa dá predchádzať vážnejšiemu poškodeniu zraku.
Ak si však chcete otestovať svoj zrak ešte pred návštevou odborníka, môžete použiť nasledujúci orientačný test.
Amslerova mriežka – rýchly test na odhalenie VPDM
Otestovať ostrosť zraku sa dá aj doma. Rozšírenou metódou je takzvaná Amslerova mriežka, ktorá môže pomôcť odhaliť prvotné príznaky ochorenia, no využívajú ju aj ľudia už s diagnostikovaným ochorením. Mriežka im pomáha pravidelne kontrolovať, ako sa vyvíja ich zrak.
Amslerova mriežka je len pomôcka a finálnu diagnózu musí stanoviť odborník po ďalších vyšetreniach.
Amslerovu mriežku si môžete stiahnuť kliknutím na tento odkaz.
Ako otestovať zrak pomocou Amslerovej mriežky?
- Ak nosíte okuliare na čítanie, nasaďte si ich.
- Uistite sa, že máte v miestnosti dostatok svetla a vzdiaľte sa od obrazovky (poprípade vytlačeného obrázka) 30 až 40 centimetrov.
- Zakryte si jedno oko a pozerajte sa na čierny bod v strede mriežky – potom to zopakujte aj s druhým okom.
- Vidíte všetky čiary rovné, alebo sú niektoré z nich deformované? Sú všetky štvorce rovnako veľké?
Ak vidíte obraz alebo jeho časť zdeformovane, poprípade ho nevidíte, kontaktujte čo najskôr očného lekára.
Ako vidí človek s VPDM?
Pre ostatných ľudí (deti, vnúčatá, opatrovatelia...) môže byť náročné predstaviť si, ako vidí starší človek s VPDM. Nasledujúce obrázky môžu byť preto užitočné.
Rozmazané centrálne videnie
V prvotnej fáze môže človek vidieť rozmazanú škvrnu v centrálnej časti zorného poľa. Periférne videnie v tejto fáze ostáva zachované, no bežné aktivity ako čítanie či šoférovanie, sa zrazu stávajú problémom.
Deformácia hrán a čiar
Medzi časté príznaky vekom podmienenej degenerácie makuly patrí aj deformované videnie. Rovné čiary – ako na schodoch či kachličkách – sa zrazu zdajú vlnité, písmená môžu mať poprehýbané tvary a obrysy rôznych predmetov deformované hrany.
Vyblednuté farby
S VPDM sa spája aj zmena vnímania farieb. Živé farby zrazu strácajú svoju sýtosť a človek vidí farby dlhodobo menej sýte.
Sivý fľak (fľaky) či slepé miesta
Pri pokročilej forme ochorenia VPDM sa môže začať objavovať škvrna (alebo škvrny), najmä v centrálnej časti videnia. S postupujúcim ochorením tmavnú a výrazne bránia vo videní. Niekedy môže človek vidieť aj slepé miesta, na ktorých skrátka chýba časť obrazu.
Ak vyššie spomínané príznaky spojíme do Amslerovej mriežky, starší človek s vlhkou formou VPDM môže vidieť napríklad takto:
V prípade, že na sebe (alebo svojom blízkom) spozorujete náhle zhoršenie zraku, ktorého príznaky zodpovedajú vyššie uvedeným, neváhajte a ihneď kontaktujte obvodného očného lekára. Pri podozrení na VPDM vás vyšetrí do pár dní (maximálne do týždňa) a v prípade potreby vás rovno odošle do špecializovaného centra na diagnostiku a liečbu VPDM.
Vekom podmienená degenerácia makuly sa síce nedá úplne vyliečiť, no vďaka včasnej diagnostike a liečbe sa dá poškodenie zraku výrazne spomaliť, ba dokonca zlepšiť. Neodkladajte preto návštevu očného lekára na neskôr.