zena

Život s vekom podmienenou degeneráciou makuly – praktické tipy

Odborný garant: 

Život s očným ochorením, akým je napríklad vekom podmienená degenerácia makuly, si okrem liečby vyžaduje aj zmeny životného štýlu či zmeny v domácnosti. Prečítajte si praktické tipy, ktoré vám, alebo vášmu blízkemu môžu pomôcť ľahšie zvládať život s ochorením VPDM.

Vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM)

Vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM) je chronické degeneratívne ochorenie oka, ktoré postihuje centrálnu časť sietnice – makulu. Ako už názov napovedá, ochorenie sa rozvíja s pribúdajúcim vekom a naplno sa prejaví zväčša po 65. roku života.

Pri VPDM dochádza k poškodeniu buniek makuly, čo je zároveň miestom centrálneho a najostrejšieho videnia. Človek s týmto ochorením sa časom môže stať odkázaný na pomoc iných, pretože hrozí čiastočná slepota.

Dve formy ochorenia VPDM

Tejto fáze však predchádza obdobie, kedy sa ochorenie vyskytuje v takzvanej suchej forme. Asi v 10 % prípadov nastáva náhle zhoršenie zraku, ktoré signalizuje vlhkú formu vekom podmienenej degenerácie makuly. Táto forma je závažnejšia a líši sa aj spôsobom liečby.

Obe formy ochorenia spôsobujú poškodenie zraku – príznaky a rozsah poškodenia sa však líši. Pacient so suchou formou nemusí mať spočiatku žiadne príznaky, neskôr môže mať obraz v centrálnej časti jemne rozmazaný, vyblednutý a so sivými škvrnami. Pri vlhkej forme ochorenia sa hrany predmetov či písmen môžu zdať vlnité / zdeformované. Neskôr sa môžu pridať aj tmavé škvrny v centrálnej časti videnia či chýbajúce časti obrazu.

Kvalitu života s ochorením ovplyvňuje aj to, kedy sa ho podarilo diagnostikovať a začať liečiť. V každom prípade však existujú praktické kroky, ktoré okrem liečby viete vy alebo váš blízky podniknúť na zlepšenie života s VPDM.

Život s VPDM – praktické tipy

Po diagnostike vekom podmienenej degenerácie makuly by ste mali prestať s fajčením a snažiť sa vyhýbať aj pasívnemu fajčeniu. Dym z cigariet môže zapríčiniť progresiu ochorenia, pretože poškodzuje či zužuje cievy, ktoré sa nachádzajú aj v oku.

Ultrafialové svetlo môže tak isto prispievať k zhoršeniu stavu. Snažte sa preto nosiť kvalitné slnečné okuliare s UV filtrom vždy, keď idete von (aj keď je pod mrakom). Pomôcť si môžete aj pokrývkou hlavy, ktorá vytvára tieň na očiach.

Základom prevencie, ale rovnako aj liečby, je zdravá a vyvážená strava. Zelená listová zelenina, červené, oranžové a žlté ovocie či zelenina totiž obsahujú množstvo antioxidantov, ktoré dokážu chrániť bunky sietnice pred trvalým poškodením.

Viac si o vhodnej strave pri ochorení VPDM môžete prečítať v tomto článku.

Život s VPDM – tipy do domácnosti

Vekom podmienená degenerácia makuly bezpochyby ovplyvňuje každodenný život. Existujú však kroky, vďaka ktorým viete svoj domov pozmeniť tak, aby bol bezpečnejší a vy ste sa v ňom pohybovali ľahšie.

Veľkosť predmetov

Postupne prídete na to, ktoré predmety vo svojej domácnosti potrebujete vymeniť, aby ste ich lepšie videli. V zásade platí, že dôležité predmety by mali byť čo najväčšie, preto možno budete potrebovať väčšie hodiny, kalendár, televízor či telefón s tlačidlami.

Ak využívate počítač, notebook, tablet či smartfón, môžete poprosiť blízkeho, aby vám v nastaveniach zvolil väčšiu veľkosť textu. Pri čítaní listov či ručných prácach si môžete pomáhať lupou. Poraďte sa s očným lekárom, ktorá je pre vás najvhodnejšia. Mnohé zdravotnícke pomôcky vám môže preplatiť aj zdravotná poisťovňa.

Ak radi čítate, klasické knihy môžete napríklad vymeniť za audioknihy. V súčasnosti sú rozšírené aj rôzne podcasty, v ktorých si môžete vypočuť diskusie na zaujímavé témy. V oboch prípadoch nemusíte zaťažovať oči sledovaním televízie a obsah si vyberiete podľa svojich preferencií.

Osvetlenie

Pri ochorení VPDM môže očiam chvíľu trvať, kým si zvyknú na rôzne úrovne osvetlenia. Prechod z tmavej do svetlej miestnosti preto nemusí byť  plynulý. Svetlo by malo byť v celom byte rovnomerné a ideálne je využiť čo najviac denného svetla.

Tmavé kúty je zas dobré osvetliť a veľkou pomocou sú aj prenosné LED osvetlenia, ktoré sa dajú používať na čítanie či rôzne iné domáce práce. Stolová lampa so slabou žiarovkou môže oči ešte viac namáhať, preto je vhodné vyberať aj dostatočne silné žiarovky.

Kontrast 

Kontrastné farby sú pri očných ochoreniach (ako napríklad VPDM) veľkou pomocou. Ako ste si už iste všimli, najľahšie sa vám číta čierny text na bielom pozadí. Podobný princíp sa dá aplikovať aj do domácnosti – stena za tmavým kusom nábytku by mala byť svetlá a naopak. Vďaka tomu budete lepšie vnímať blízkosť predmetov, čo zvýši vašu bezpečnosť.

Nebezpečnými môžu byť sklenené predmety, ktoré dobre nevidíte. Poháre sa preto dajú vymeniť za farebné a konferenčný stolík za tmavší drevený, poprípade svetlý, ak máte tmavú podlahu.

Nebojte sa požiadať o pomoc

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) poskytuje ľuďom so zrakovým postihnutím široké spektrum bezplatnej pomoci. Vyškolení sociálni pracovníci môžu prísť napríklad za vami domov a spoločne navrhnúť zmeny, vďaka ktorým sa budete vo svojom domove ľahšie orientovať. Najľahšie sa už budete vedieť poradiť práve s človekom, ktorý vás navštívi priamo doma a zodpovie všetky otázky.

Rozsah a forma pomoci od ÚNSS je individuálna. Ak by ste mali o takúto podporu záujem, o pomoc treba žiadať konkrétne krajské stredisko. Ich zoznam nájdete na tejto webstránke.

Nezabúdajte hlavne na dodržiavanie liečby, pretože tá je pri ochorení VPDM kľúčová.

Modrý banner? 
Nie

Máte príznaky tohto ochorenia?

Nečakajte a vyhľadajte odborníka vo vašej blízkosti.

zoznam odborníkov

Nie