meranie hladiny cukru v krvi

Svetový deň diabetu: pripomeňme si dôležité informácie o cukrovke

Každoročne si 14. novembra pripomíname Svetový deň diabetu. Svetové dni slúžia najmä na to, aby sa aktívne šírilo povedomie o ochorení medzi širokú verejnosť. Dôležité je hovoriť o rizikových faktoroch, ktoré prispievajú k vzniku cukrovky, ale aj o tých, ktoré spôsobujú zhoršovanie už diagnostikovaného ochorenia.

Niekoľko základných faktov o cukrovke

Diabetes mellitus je dnes tak rozšíreným ochorením, že mnohí poprední odborníci o ňom hovoria ako o pandémii 21. storočia. Podľa medzinárodných štatistík trpí týmto ochorením vo svete jeden z dvanástich ľudí. Čím to je?

Počet nových prípadov tvoria najmä starší ľudia, u ktorých sa rozvinul diabetes 2. typu. V tomto prípade nejde o autoimunitné ochorenie, ako je to pri cukrovke 1. typu. Tá je do veľkej miery ovplyvnená genetikou. Na druhú stranu, cukrovka 2. typu je najmä zrkadlom toho, ako žijeme.

Diabetes 2. typu zvyčajne postihuje ľudí s nadváhou/obezitou, nedostatkom pohybu a celkovo s nezdravým životným štýlom (alkohol, fajčenie, nezdravá strava...).

Nedostatočná osveta, slabý dôraz na prevenciu a mnohé ďalšie faktory prispievajú k tomu, že sú tieto rizikové faktory často opomínané.

Prevencia základ úspechu

Pred diabetom 1. typu sa nedá chrániť, no pred 2. typom áno. Správnou životosprávou a zmenou životného štýlu je možné nielen predchádzať samotnému ochoreniu, ale aj neskoršiemu pridruženiu mnohých ochorení (srdca, ciev, obličiek...).

Na prevenciu cukrovky 2. typu a jej komplikácií je potrebné:

  • byť fyzicky aktívny (aspoň 30 minút miernej aktivity väčšinu dní v týždni),
  • dosiahnuť (a udržať si) zdravú telesnú hmotnosť,
  • dodržiavať zdravú životosprávu,
  • nekompromisne sa rozlúčiť s fajčením.

Prečítajte si tiež:

Z riadkov vyššie vyplýva, že ani po diagnostike nie je liečba len o liekoch, ale najmä o aktívnom prístupe a dlhodobom zdravom životnom štýle.

Užitočné informácie pre diabetikov

Život s chronickým ochorením je o niečo ľahší, ak cítite podporu. Okrem rodiny môžete nájsť pomoc aj v pacientskej organizácii, ktorá združuje pacientov s rovnakými diagnózami a organizuje množstvo aktivít (rekondičné pobyty, tábory...).

Pacientsku organizáciu pre diabetikov si vyhľadáte kliknutím na tento odkaz.

Okrem toho odporúčame aktívne sa vzdávať o svojom ochorení, pretože čím lepšie mu rozumiete, tým lepšie rozumiete aj liečbe a zmenám životného štýlu.

Základné informácie o cukrovke nájdete aj na našom webe v sekcii cukrovka. Okrem článkov si môžete pozrieť aj videá (interview, cvičenia...), alebo sa môžete otestovať.

Alebo ak vás zaujímajú pridružené komplikácie cukrovky, viac vám o nich povie MUDr. Jozef Lacka, PhD., MBA v tomto webinári.

SC-SK-01713

Modrý banner? 
Nie

Videá s odborníkmi

Viete, že pri cukrovke hrozia pridružené zdravotné komplikácie – najmä srdca, ciev a obličiek?
Oslovili sme preto odborníkov a natočili sériu videí, v ktorej sa dozviete viac o tom, ako týmto komplikáciám predchádzať a ako ich liečiť.
V interaktívnom nástroji si sami vyberáte, ktoré video a téma vás zaujíma.

SPUSTIŤ VIDEÁ

Nie