muž meria hladinu cukru v krvi glukomerom

Alkohol a cukrovka: prečo by ste sa jeho konzumácii mali vyvarovať?

Pitie alkoholu je súčasťou nášho sociálneho života už od nepamäti. Rady starých materí dokonca vravia, že jeden „zdravotný” pohárik má pre organizmus blahodarné účinky a nejeden Slovák tomu verí. Ak vám bola diagnostikovaná cukrovka 2. typu, musíte spozornieť a nebrať konzumáciu alkoholu na ľahkú váhu. Pre diabetikov už malé množstvo opojného moku predstavuje riziko.

Alkohol ovplyvňuje hladinu cukru v krvi a môže tiež zhoršiť účinnosť niektorých liekov či spôsobiť hromadenie kyslých látok v krvi.

V neposlednom rade, konzumácia alkoholu môže zhoršiť zdravotné komplikácie súvisiace s cukrovkou, ako sú poruchy metabolizmu tukov, poškodenie nervov, očí a veľa ďalších.

Čo na to vaša pečeň?

Pri metabolizme cukru hrá pečeň obrovskú úlohu. V skutočnosti je to úložisko glykogénu, ktorý sa v prípade potreby štiepi na glukózu, a tak pomáha vášmu telu udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi.

Pečeň nielenže skladuje glukózu vo forme glykogénu, keď to vaše telo vyžaduje, ale tiež ju je schopná vytvárať. Pri konzumácii alkoholu môže hladina cukru v krvi nebezpečne klesnúť, pretože alkohol obmedzuje schopnosť pečene uvoľňovať glukózu zo zásob alebo vytvárať viac glukózy.

Príjem alkoholu môže spočiatku viesť k prudkému nárastu hladiny cukru, ktorý bude vaše telo rýchlo spracovávať a môže sa metabolizovať príliš rýchlo. To je dôvod, prečo hladina cukru v krvi môže klesnúť pod normálnu úroveň.

Zatiaľ čo vaša pečeň usilovne metabolizuje prijatý alkohol, nemá kapacitu udržiavať hladinu glukózy v krvi, pretože je, zjednodušene povedané, preťažená.

Fakty o alkohole a cukrovke:

– alkohol môže ovplyvniť hladinu cukru v krvi,

– nadmerná konzumácia alkoholu môže znížiť účinnosť inzulínu,

– ľudia s cukrovkou by nemali piť alkohol vôbec.

Prečo alkohol predstavuje riziko?

Pri cukrovke je pitie alkoholu nevyspytateľné, pretože nikdy neviete, akú reakciu alkohol vyvolá.

Pivo, ktoré je bohaté na sacharidy spôsobuje drastickejšie skoky v hladinách glukózy. Sladké koktaily alebo vína môžu byť zase glukózovými bombami. Avšak niektoré druhy suchých vín môžu pôsobiť na pečeň odlišne a viesť k poklesu glukózy, alebo naopak k žiadnemu poklesu.

Pre diabetika s cukrovkou 2. typu sú destiláty najviac nebezpečné. Vysoký obsah alkoholu a veľmi malé zastúpenie sacharidov môže zapríčiniť rýchly pokles glykémie, čo môže vyústiť do stavu hypoglykémie.

Negatívny vplyv alkoholu pre ľudí s cukrovkou

Reakcie na alkohol sa môžu u jednotlivcov líšiť, no určite by ste nemali s pitím experimentovať.

Ak je alkohol súčasťou vášho života už dlhší čas a s jeho požívaním máte problém, nebojte sa obrátiť na odborníka. So svojím lekárom tiež prediskutujte možné zmeny v životospráve, no začať s novými výzvami môžete aj sami.

Možno vás o abstinencii presvedčia nasledujúce riadky, v ktorých si prejdeme negatívne dopady alkoholu na ľudské telo. V čom všetkom cukrovkárom alkohol škodí?

1. Stimuluje hlad

Alkohol často býva stimulantom chuti do jedla, čo môže viesť k prejedaniu sa a konzumácii väčšieho množstva kalórií ako vaše telo skutočne potrebuje.

To neskôr spôsobí prírastok hmotnosti, pričom obezita je rizikovým faktorom nielen cukrovky, ale aj ďalších ochorení (napríklad srdcovo-cievnych).

Môžete sa ocitnúť v situácii, keď pitie ovplyvní váš zdravý úsudok a vy urobíte unáhlené rozhodnutie o konzumácii potravín počas pitia. Tak zvýšite riziko výkyvov glykémie.

Alkohol samotný má vysoký obsah kalórií a ak držíte diétu, mali by ste myslieť na vyváženosť stravy. Navyše, alkohol obsahuje prázdne kalórie, ktoré telu neprinášajú žiadne živiny.

2. Znižuje účinnosť liekov na cukrovku

Ak užívate lieky na cukrovku, mali by ste byť na pozore. Niektoré lieky účinkujú tak, že pomáhajú vášmu telu znížiť hladinu cukru v krvi. V kombinácii s alkoholom môže kombinácia spôsobiť hypoglykémiu až hypoglykemický šok.

Keď vám hladina cukru v krvi klesne príliš rýchlo, vaše telo sa môže dostať do hypoglykemického šoku, čo je mimoriadne nebezpečný až život ohrozujúci stav.

Predtým, ako si doprajete pohárik, je dobré porozprávať sa s vaším lekárom, aby ste sa uistili, že je to pre vás naozaj bezpečné. Pri niektorých liekoch je dokonca pitie alkoholu striktne zakázané.

3. Môže poškodiť pankreas

Konzumácia alkoholu môže viesť aj k zápalu pankreasu (pankreatitída). Langerhansove ostrovčeky pankreasu sú miestom tvorby inzulínu, a ak sa pankreas zapáli, produkcia a uvoľňovanie inzulínu môžu byť ohrozené, čo vedie k jeho nedostatku.

4. Zaťažuje iné časti tela

Alkohol neovplyvňuje len vašu pečeň, ale aj ďalšie orgány.

  • Srdce: Dlhodobé užívanie alkoholu môže viesť k poškodeniu srdca. Pri konzumácii alkoholu sa zvyšuje krvný tlak aj hladiny tukov v krvi. Tým sa zvyšuje riziko infarktu myokardu, hypertenzie a cievnej mozgovej príhody.
  • Mozog: Alkohol ovplyvňuje váš nervový systém a mení fungovanie mozgu. To môže viesť k zmenám správania, poruche pamäti a sťaženej koordinácii.
  • Žalúdok: Alkohol spôsobuje vyššiu produkciu žalúdočnej kyseliny než je obvyklé, a to môže vyvolať gastritídu (zápal žalúdka). Podráždenie a zápal žalúdka môže viesť ku vzniku žalúdočných vredov a ku krvácaniu.
  • Imunitný systém: Nadmerné pitie oslabuje váš imunitný systém, takže budete zraniteľnejší voči vírusom a infekciám.

5. Môže zhoršiť kvalitu spánku

Alkohol môže skrátiť REM fázu spánku, čo má za následok, že niektorí ľudia zaspávajú príliš rýchlo a hlboko, namiesto toho, aby prešli všetkými prirodzenými stavmi spánku. To neskôr vedie k nespavosti.

Telo môže vnímať alkohol ako stresor, ktorý spôsobuje zvýšený výdaj glukózy a zníženie citlivosti na inzulín. Oba tieto faktory môžu viesť k vyšším hodnotám glukózy v krvi cez noc a nasledujúci deň.

TIP na článok: Čo spôsobuje nespavosť a ako ju liečiť?

Ako dlho ovplyvňuje alkohol hladinu cukru v krvi?

Alkohol môže vplývať na organizmus aj dlho po poslednom poháriku, pričom dĺžka vplyvu závisí aj od množstva.

Počiatočný nárast alebo pokles hladiny cukru v krvi sa môže objaviť počas jednej alebo dvoch hodín po konzumácii nápoja, ale účinok môže trvať oveľa dlhšie. Pečeň sa prioritne venuje odbúraniu alkoholu, čo znamená, že potrava prijatá súčasne s alkoholom ide takpovediac „na vedľajšiu koľaj“, a to vedie k zmenám v hladine glukózy v krvi.

Záverečné odporúčania

Čoho sa držať, ak si predsa len nejaký ten alkohol dáte?

  • Nikdy nepite alkohol nalačno a už vôbec ním nenahrádzajte normálnu stravu.
  • Po vypití alkoholu si dajte jedlo s obsahom komplexných sacharidov, aby ste sa vyhli hypoglykémii.
  • Keďže ste v rizikovej skupine, vždy noste so sebou označenie, že ste diabetik.

Z dôvodov spomínaných v tomto článku je však ideálne nepiť vôbec.

Modrý banner? 
Nie
Nie