doc. MUDr. Branislav Vohnout, PhD.

Aj na Slovensku máme liečbu cukrovky, ktorá spĺňa svetové štandardy. Rozprávali sme sa s diabetológom doc. MUDr. Branislavom Vohnoutom, PhD.

Aj keď sa mnohí ľudia domnievajú, že zdravotná starostlivosť na Slovensku nedosahuje úroveň vyspelých európskych krajín, nie je to vždy tak. Napríklad v prípade cukrovky máme k dispozícii liečbu, ktorá spĺňa svetové štandardy a pomáha predchádzať mnohým komplikáciám. O tejto téme sme sa rozprávali s docentom Branislavom Vohnoutom.

Diabetes mellitus, alebo cukrovka, je chronické ochorenie, ktoré je charakterizované zvýšenou hladinou cukru (glukózy) v krvi. Tá je spôsobená tým, že telo nesprávne alebo nedostatočne produkuje inzulín.

Dlhodobo zvýšená hladina glukózy v krvi spôsobuje komplikácie – najčastejšie ide o poškodenie nervov či ciev. Poďme si preto povedať viac o tom, aké konkrétne komplikácie hrozia pri cukrovke a ako by mala vyzerať správna liečba.

Aké komplikácie spôsobuje cukrovka?

Pri diabete hrozí postihnutie veľkých aj malých ciev.

Postihnutie malých ciev

Pri poškodení malých ciev hovoríme o mikrovaskulárnych komplikáciách. Sú to napríklad cievy, ktoré sa nachádzajú v očiach, v obličkách alebo tie, ktoré sú zodpovedné za krvné zásobenie nervového systému.

„Až 30 % pacientov s diabetom 2. typu má tzv. diabetickú retinopatiu, čiže postihnutie očí a až polovica pacientov s cukrovkou má obličkové ochorenie. Diabetická neuropatia a syndróm diabetickej nohy zodpovedajú za väčšinu netraumatických amputácií dolných končatín diabetikov,” upresňuje docent Vohnout.

Postihnutie veľkých ciev

Pri makrovaskulárných komplikáciách sú postihnuté veľké cievy, ktoré sa nachádzajú v mozgu, v srdci, prípadne v končatinách.

„Keď hovoríme o postihnutí veľkých ciev, 16 % pacientov s diabetom vo veku nad 65 rokov zomiera na mozgovú mŕtvicu, alebo inak povedané porážku, a 50 až 80 % pacientov s diabetom zomiera na následky srdcovo-cievneho ochorenia,” hovorí docent Vohnout.

Komplikácie spolu môžu súvisieť

Kardiovaskulárne, obličkové a metabolické ochorenia sa navyše dokážu negatívne ovplyvňovať.

„Dnes už vieme, že aspoň jeden z troch pacientov, ktorý má srdcové zlyhávanie, má aj cukrovku 2. typu. Zároveň jeden z troch pacientov, ktorý má srdcové zlyhávanie, má aj chronické postihnutie obličiek,” vysvetľuje docent Vohnout.

Platí to však aj opačne – jeden z troch pacientov s chronickým obličkovým postihnutím má srdcovo-cievne ochorenie a jeden z troch pacientov s cukrovkou 2. typu má kardiovaskulárne ochorenie alebo chronické obličkové ochorenie.

„Vidíme, že medzi týmito ochoreniami je veľký prienik a zároveň sa navzájom ovplyvňujú. Výsledkom je, že pacienti, ktorí majú cukrovku, majú dvojnásobne vyššie riziko kardiovaskulárnych príhod,” hovorí docent Vohnout o komplikáciách súvisiacich s cukrovkou.

Komplikácie cukrovky negatívne ovplyvňujú dĺžku života

Rozdiel medzi tým, ako dlho sa dožije človek bez cukrovky a človek s ňou, prípadne s cukrovkou a chronickými ochoreniami, môže byť výrazný. 

Nasledujúci obrázok realisticky ukazuje, akým spôsobom prítomnosť cukrovky a ďalších ochorení ovplyvňuje očakávanú dĺžku života.

očakávaná dĺžka žiovta je várazne skrátená diabetom, srdcovocievnym a obličkovým ochorením

„V tomto prípade je pacientom 60-ročný muž s diagnózou cukrovky. Oproti mužovi, ktorý takúto diagnózu nemá, dožije v priemere o šesť rokov menej.

Ak má cukrovku a prekonal už aj srdcový infarkt, alebo mal cievnu mozgovú príhodu, tak sa dĺžka jeho života môže skrátiť až o 12 rokov. A keď má cukrovku a počiatočné štádiá chronického postihnutia obličiek, predpokladaná dĺžka života sa môže skrátiť až o 16 rokov. Samozrejme, nehovoríme len o dĺžke života, ale bude sa to týkať aj kvality života,” vysvetľuje docent Vohnout.

Týmto komplikáciám sa dá predchádzať, dôležité je držať sa svetových štandardov

Slovensko má veľmi podrobné a dobre vypracované štandardy pre starostlivosť o diabetikov 2. typu, ktoré sú na svetovej úrovni a ktorým hovoríme: Komplexný manažment diabetikov 2. typu. 

Tieto štandardy vypracovali poprední odborníci v oblasti diabetológie na Slovensku a sú v nich zohľadnené všetky odporúčania na základe najnovších vedeckých a medicínskych poznatkov. Sú porovnateľné so štandardnými postupmi, ktoré sa používajú vo všetkých vyspelých krajinách sveta.

„Tieto štandardy nám hovoria, že pacienti s cukrovkou vyžadujú včasný a komplexný prístup. Čiže cieľom liečby pacienta s cukrovkou je zlepšenie kvality jeho života a prevencia zdravotných komplikácií, ktoré sú s cukrovkou spojené,” ozrejmuje docent Vohnout.

V rámci tohto komplexného prístupu je dôležité, aby mal pacient:

  • dobrú hladinu cukru v krvi, 
  • správne liečenú hypertenziu,
  • dobré hladiny krvného tlaku,
  • ptimálne  hladiny lipidov (hlavne „zlého” LDL-cholesterolu, ktorý je jedným z hlavných rizikových faktorov vzniku srdcovo-cievnych príhod),
  • optimálnu telesnú hmotnosť (orgánová ochrana srdca a obličiek).

Ako by mala vyzerať starostlivosť o pacienta s cukrovkou?

  1. Základom starostlivosti sú pravidelné kontroly u diabetológa, s ktorým pacient prekonzultuje všetky ťažkosti a správne postupy liečby.
     
  2. Je potrebné dodržiavať zdravú stravu a životosprávu. Nejde o žiadnu špeciálnu diétu, ale skôr o zdravú, racionálnu životosprávu – diétu, ktorá má určité špecifiká pre diabetika. Viac v článku.
     
  3. Dôležitá je aj primeraná a pravidelná fyzická námaha, ktorá prispieva k udržaniu optimálnej telesnej hmotnosti a správnemu spaľovaniu krvného cukru. Skúsiť môžete jogu alebo cvičenie s vlastnou váhou (kliknite pre odkazy na YouTube videá).
     
  4. Kľúčové je aj dodržiavanie predpísanej liečby. Farmakologická liečba pozostáva z užívania tabletiek (perorálnych antidiabetík) alebo podávania podkožných injekčných hormónov (inkretínov). Ďalšou alternatívou je injekčná liečba vo forme inzulínu.

Aké štandardy by mali spĺňať moderné antidiabetiká?

Cieľom liečby je, aby pacient žil čo najdlhšie v dobrom zdraví.

Pri liečbe pacienta s cukrovkou 2. typu sú preto potrebné antidiabetiká, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi, regulujú hladinu krvného tlaku a znižujú telesnú hmotnosť. Tak vieme predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam, na ktoré pacienti s cukrovkou predčasne zomierajú najčastejšie.

Zároveň sú potrebné aj lieky, ktoré znižujú výskyt srdcovo-cievnych príhod, keďže tie sú najčastejšími chronickými komplikáciami. Dôležitá je tiež liečba, ktorá znižuje potrebu hospitalizácií a riziko srdcového zlyhávania, a ktorá dokáže ochrániť obličky a spomaliť zhoršovanie obličkových ochorení. 

„V poslednej dobe nám medicínsky výskum priniesol nové lieky, ktoré spĺňajú všetky tieto kritériá. Sú to lieky zo skupiny, ktorej hovoríme inhibítory SGLT2,” hovorí docent Vohnout.

Ako fungujú SGLT2 Inhibítory?

Skratka SGLT2 značí sodíkovo-glukózový kotransportér. „Inhibítory SGLT2 vychádzajú z toho, že v obličkách, kde sa filtruje krv, sa za normálnych okolností prefiltruje aj cukor alebo glukóza, ktorá sa nachádza v krvi. 

Za normálnych podmienok sa glukóza, ktorá sa dostane do primárneho moču, v obličkách vďaka systému dutých kanálikov vstrebáva naspäť do krvi. V definitívnom moči, ktorý pacient vylúči, sa cukor už nenachádza.

Princípom liečby SGLT2 inhibítorom je mechanizmus, ktorý zabraňuje (alebo významne znižuje) spätnému vstrebávaniu cukru. Časť cukru, ktorý sa dostal do primárneho moču, preto pacient vylúči do definitívneho moču. Takýmto spôsobom tieto lieky znižujú hladinu cukru v krvi. 

Navyše tým, že človek vylúči určité množstvo glukózy, vylúči aj energiu, ktorú táto glukóza predstavuje a dochádza aj k zníženiu telesnej hmotnosti.

„Môže sa tiež znížiť výskyt alebo veľkosť opuchov, pretože cukor, ktorý sa nachádza v tele, na seba viaže vodu, ktorú pacient následne vymočí. Tým pádom dochádza aj k zníženiu tlaku krvi. Takýmto spôsobom dochádza k ochrane srdca, obličiek, predĺženiu života a, samozrejme, aj k zníženiu hladiny glukózy,” hovorí docent Vohnout o výhodách tejto liečby.

Ak takúto liečbu ešte nemáte, neváhajte sa na ňu opýtať svojho diabetológa. 

Záver

„Správna zdravotná starostlivosť sa netýka len nás, samotných pacientov. Vždy treba myslieť aj na svojich príbuzných a známych a pripomínať im, aké je dôležité absolvovať pravidelné kontroly u svojho lekára, prípadne pomôcť im naplánovať takéto kontroly. Aj vďaka prevencii môžu pacienti dostať liečbu, ktorá im skvalitní a predĺži život,” uzatvára docent Vohnout.

Modrý banner? 
Nie
Nie