dôchodci

Aké zmeny životného štýlu sú nutné po prekonanom infarkte myokardu?

Infarkt myokardu je život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje okamžitú intervenciu. Do života príde náhle a často bez ohlásenia. Život človeka sa po infarkte bezpochyby zmení – a mal by sa zmeniť. Jedine zmena životného štýlu prinesie želaný výsledok v podobe zdravia.

Človek po infarkte myokardu má určite veľa otázok ohľadom toho, čo robiť alebo nerobiť, aby sa infarkt nezopakoval. Už v nemocnici počas hospitalizácie dostane od lekára množstvo informácií a odpovede na niektoré otázky.  

Realita všedných dní však prináša ďalšie pochybnosti. Na internete môžete nájsť množstvo kontroverzných tvrdení a nie je ľahké sa v nich vyznať. V tomto článku sa dočítate základné a najmä overené odporúčania a rady, vďaka ktorým znížite riziko ďalšieho infarktu a mnohých iných komplikácií. 

Prečítajte si tiež:  

Odborníci odporúčajú urobiť z prevencie infarktu svoju prioritu. V prvom kroku je však nesmierne dôležité akceptovať fakt, že životný štýl, ktorý človek viedol doposiaľ, nie je vyhovujúci. Telo dalo signál, ktorý je nutné počúvať. 

Dôsledné užívanie liekov má význam 

Je nespochybniteľným faktom, že lieky výrazne znižujú riziko ďalšieho infarktu. Preto je nevyhnutné, aby ste užívali lieky presne podľa predpisu od lekára a dlhodobo. Platí to aj v prípade, keď máte pocit, že sa cítite lepšie.  

Kardiovaskulárne ochorenia sú totiž tichý zabijak a netreba sa spoliehať len na chvíľkový pocit zlepšenia. Zároveň sú potrebné pravidelné kontroly u všeobecného lekára a špecialistu (kardiológa alebo internistu). Tí určia presnú frekvenciu návštev a prípadné zmeny v liečbe. 

Zamerajte sa na ovplyvniteľné faktory 

Zmeny životného štýlu sú kľúčové pre zachovanie dobrého zdravia. Niektoré faktory, ktoré zvyšujú riziko infarktu, nedokážeme ovplyvniť. Patrí sem vyšší vek, mužské pohlavie a vplyv genetiky. Našťastie sú tu ešte ovplyvniteľné faktory, ako je strava, pohyb, telesná hmotnosť a iné návyky. 

1. Fajčenie 

Fajčenie (okrem iného) zvyšuje riziko rozvoja ochorenia koronárnych artérií, ktoré môže vyústiť do infarktu myokardu. Nejde pritom len o aktívnych fajčiarov, ale aj o pasívne fajčenie, čiže časté zdržiavanie sa v zafajčených priestoroch a podobne.  

Fajčenie sa dáva do súvisu najmä s nikotínom, ktorý škodí zdraviu. Avšak, okrem nikotínu sú škodlivé aj látky ako kadmium, benzén, arzén, formaldehyd a mnohé ďalšie. Okrem toho, fajčenie prispieva k vzniku celého spektra iných ochorení, pričom zasiahnuté môžu byť všetky sústavy v tele. 

2. Kontrola hladiny cholesterolu 

Riziko infarktu sa zvyšuje so stúpajúcou hladinou cholesterolu v krvi. Vo výsledkoch krvi si však treba všímať zastúpenie jednotlivých podtypov cholesterolu.  

Ak máte vysoké hladiny LDL cholesterolu a triglyceridov a nízku hladinu HDL cholesterolu, máte výrazne vyššie riziko aterosklerózy. Tento proces kôrnatenia ciev potom zvyšuje riziko vzniku infarktu alebo cievnej mozgovej príhody. Práve preto je kľúčové sledovať hladiny cholesterolu, a dôležitá je tiež následná liečba.  

3. Kontrola vysokého krvného tlaku 

Vysoký krvný tlak (hypertenzia) spôsobuje vyššie nároky na srdce, čoho výsledkom je hrubnutie a tuhnutie srdcového svalu. Takáto svalovina potom nepracuje normálne a zvyšuje sa riziko nielen infarktu myokardu, ale aj cievnej mozgovej príhody či zlyhania srdca.  

Keď je vysoký krvný tlak prítomný aj s inými rizikovými faktormi, znásobuje sa riziko zdravotných komplikácií.  

Krvný tlak si merajte pravidelne a založte si aj denník, do ktorého si budete namerané hodnoty zaznamenávať.  

Krvný tlak ovplyvňujú všetky faktory, ktoré sú popísané v tomto článku – čiže pohyb, pestrá a vyvážená strava, nadváha/obezita, stres, alkohol aj fajčenie. 

Ak vám lekár predpísal lieky na vysoký krvný tlak, je nevyhnutné užívať ich svedomito. Aj v tomto prípade platí, že ak sa váš stav zlepší, je to práve vďaka liekom. 

4. Zdravá a vyvážená strava 

Strava výrazne vplýva na telesnú hmotnosť a obezita či nadváha potom zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ťažkostí. Určitý podiel cholesterolu prijímame aj zo stravy, preto je dobré naučiť sa, ktoré potraviny sú vhodné, a ktoré nie. 

Vyhýbať sa treba nasýteným tukom a transmastným kyselinám, ktoré nájdeme v tučnom mäse, margarínoch (napríklad v sladkostiach) či vysoko priemyselne spracovaných potravinách. Okrem nezdravých tukov treba obmedziť aj biely cukor a výrobky, ktoré ho obsahujú. Medzi veľmi nezdravé potraviny radíme tie, ktoré obsahujú kombináciu cukru a tuku (už spomínané sladkosti, keksíky, šišky a podobne).  

Naopak, do stravy treba zaradiť omega mastné kyseliny (ryby, morské plody, orechy, semiačka...). Pridaním rozpustnej vlákniny do stravy sa zas zníži vstrebávanie cholesterolu do krvného obehu. Nájdeme ju v celozrnných potravinách, strukovinách, ovocí, zelenine... 

Viac si o vhodnej stave po prekonanom infarkte myokardu môžete prečítať v tomto článku. 

5. Pravidelný šport a fyzická aktivita 

Fyzická aktivita má mnoho benefitov pre naše celkové zdravie. Výnimkou nie je ani zdravie srdca. Pravidelná fyzická aktivita: 

  • udržiava srdce zdravé,  
  • udržiava telo v dobrej kondícii,  
  • prispieva k optimálnej hmotnosti,  
  • má vplyv na hodnoty cholesterolu a krvný tlak.  

Odborníci odporúčajú minimálne 30 minút pohybovej aktivity denne. Výber je na vás, môže ísť pokojne aj o prechádzku. Dôležitá je najmä konzistentnosť a pravidelnosť.  

Prihliadať však treba na zdravotný stav, najmä v prípade, ak ste po infarkte. Typ a rozsah fyzickej aktivity konzultujte najskôr so svojím lekárom. 

Ak máte nadváhu a obezitu (najmä v oblasti brucha), venujte pohybu extra pozornosť, pretože máte vyššie kardiovaskulárne riziko. Zároveň máte vyššie riziko vysokého tlaku krvi, vysokej hladiny cholesterolu či vzniku cukrovky. 

Niekedy aj malá redukcia (3 – 5 %) telesnej hmotnosti výrazne znižuje tieto riziká. Možnosťou je vyhľadať odborníka, ktorý vám pomôže nastaviť udržateľný plán redukcie a optimalizácie hmotnosti. 

Viac si o vhodnom pohybe po infarkte myokardu prečítate v tomto článku. 

6. Stres 

V neposlednom rade treba spomenúť stres, ktorý sa premieta do našich každodenných činností a správania sa. Kompenzácia stresu môže vyzerať u každého inak – niekto sa môže emočne prejedať a niekto siahne po alkohole či cigarete.  

Ak je to aj váš prípad, zbystrite pozornosť a ešte raz si prečítajte riadky vyššie. Všetko sú to významné rizikové faktory, ktoré je dobré odstrániť. Len vďaka tomu budete môcť žiť kvalitný a plnohodnotný život

Modrý banner? 
Nie

Praktický prehľad potravín

Stiahnite si rozšírený zoznam potravín s rozdelením na
odporúčané a nevhodné.

Zoznam potravín

Nie