žena v športovom oblečení sedí na schodoch

Srdcovo-cievne a obličkové ochorenia u diabetikov: dá sa im predchádzať?

Aj keď si to mnohí diabetici neuvedomujú, cukrovka so sebou prináša vyššie riziko srdcovo-cievnych (kardiovaskulárnych) ochorení, ktoré sú aj najčastejšou príčinou úmrtí. Vážnou komplikáciou cukrovky je aj ochorenie obličiek, ktoré má zhruba 20 – 40 % diabetikov. Čítajte ďalej a zistite, ako (a či) sa dá týmto komplikáciám predchádzať.

Základné fakty

Žiaľ, každému pacientovi s cukrovkou hrozí zvýšené riziko rozvoja ochorení srdca, ciev a obličiek. Obzvlášť to platí pre tých, ktorí majú cukrovku 2. typu.

Kardiovaskulárne ťažkosti vznikajú z viacerých príčin a ide najmä o:

Čo sa týka obličiek, pri cukrovke môže vzniknúť chronické ochorenie obličiek, pri ktorom si nedokážu plniť svoju funkciu. To následne vedie k ďalším ťažkostiam a pri neliečení hrozí až zlyhanie obličiek.

Dobrou správou je, že riziko vzniku týchto ochorení sa znížiť, vďaka čomu si udržíte svoj zdravotný stav v čo najlepšej forme. Kľúčom je správna prevencia.

O tom, prečo tieto komplikácie vznikajú, aké sú rizikové faktory a prognóza sa dočítate v tomto článku.

Ako sa dá znížiť riziko vzniku srdcovo-cievnych komplikácií pri cukrovke

Prevencia vzniku ochorení je jednoznačne jednoduchšia a príjemnejšia než liečba už samotného ochorenia.

Starostlivá liečba diabetu prispieva nielen k ustáleným hladinám cukru v krvi, ale chráni aj srdce a iné orgány.

Poďme sa preto pozrieť na to, čo ďalšie môžete urobiť okrem dôsledného dodržiavania liečby.

1. Udržiavanie cieľových hladín cukru v krvi

Pravidelné kontrolovanie hladín glukózy je základom celkového manažmentu liečby diabetu.

Okrem každodenných kontrol je dobré raz za pár mesiacov podstúpiť aj test glykovaného hemoglobínu (HbA1c), ktorý ukáže hladiny glukózy v krvi za obdobie aj 3 mesiacov. 

Vždy treba myslieť na to, že vysoké hladiny glukózy v krvi poškodzujú iné orgány a tkanivá v tele.

2. Udržiavanie cieľových hladín tlaku krvi

Ak je zvýšený krvný tlak, viac sa namáha aj srdce. Vysoký krvný tlak tak môže časom vyvolať infarkt srdca, mŕtvicu, poškodenie obličiek či očí.

Cieľový krvný tlak pre väčšinu ľudí s cukrovkou by mal predstavovať menej ako 140/90 mmHg, a preto treba dbať na jeho pravidelnú kontrolu.

Ak cítite bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, zhoršené videnie, potenie, búšenie srdca, ťažkosti s dýchaním, môže to byť spôsobené práve zvýšeným tlakom krvi.

V prípade ťažkostí vyhľadajte lekára a dodržiavajte liečbu a jeho pokyny. Aj keď sa aktuálne cítite dobre.

3. Udržiavanie cieľových hladín cholesterolu a triacyglycerolov

Zvýšené hladiny cukru v krvi prispievajú k poškodeniu ciev, ktoré sa môže prejaviť:

  • zvýšenými hladinami tukových častíc („zlého“ LDL cholesterolu a triacylglycerolov)
  • znížením hladiny HDL cholesterolu („dobrého“ cholesterolu).

Ak sú ich hladiny zvýšené (pri cholesterole nad 5 mmol/l a triacylglycerolov nad 1,7 mmol/l), dochádza k ich hromadeniu v stenách ciev. Tento proces sa nazýva ateroskleróza, hovorovo kôrnatenie ciev.

Hladiny tukov je teda potrebné pravidelne merať a ak vám lekár predpíše lieky, dôsledne ich užívajte. Rovnako tak bude dôležité dbať aj na zloženie jedálnička.

Lieky sú dôležitou súčasťou liečebného plánu a pomáhajú splniť ciele v oblasti požadovaných hladín cukru v krvi, tlaku krvi, cholesterolu či znížiť riziko vzniku krvných zrazenín. Nezanedbávajte preto ich pravidelné užívanie.

4. Dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu

Pre mnohých ľudí je pojem zdravý životný štýl nejasný. Práve preto sme zhrnuli konkrétne tipy a rady, ktorých sa treba držať.

  • Vyhýbajte sa fajčeniu: prestať fajčiť je pre diabetikov obzvlášť dôležité, pretože fajčenie (ako aj cukrovka) zužujú cievy, čo vytvára tlak na srdce. Bezpečnou možnosťou nie sú ani elektronické cigarety. Ak človek prestane fajčiť, zníži riziko srdcového infarktu, mŕtvice, ochorenia nervov, obličiek a očí. Aj hladiny glukózy v krvi, krvný tlak, cholesterol a krvný obeh sa môžu zlepšiť a fyzická aktivita sa stane jednoduchšou.
  • Vyhýbajte sa alkoholu: alkohol má tendenciu ovplyvňovať hladinu cukru v krvi, spôsobiť jej výkyvy (hlavne vyvolať hypoglykémiu), zvyšovať tlak krvi a celkovo negatívne ovplyvňovať zdravotný stav. Preto je vhodné obmedziť alkohol v čo najväčšej možnej miere.
  • Správne sa stravujte: diabetici by mali dodržiavať svoj individuálne stanovený stravovací plán, ktorý prispieva aj k zdraviu srdca. Dôležité je obmedziť príjem nasýtených tukov (sú najmä živočíšneho pôvodu, ako červené mäso, plnotučné mliečne výrobky ale aj margarín, palmový a kokosový olej), preferovať nenasýtené tuky (oriešky, semienka, avokádo, ryby) a obmedziť príjem soli. Bližšie sme sa téme stravy venovali v tomto článku.
  • Pravidelne sa hýbte: odporúča sa aspoň 150 minút aeróbnej fyzickej aktivity strednej intenzity týždenne (25 minút denne, napríklad rýchla chôdza). Posilňovacie cvičenia by ste mali vykonávať aspoň dva dni v týždni – pokojne stačí cvičiť doma s vlastnou váhou. Pozrite si naše inštruktážne videá.
  • Udržiavajte si optimálnu váhu: nadváha (BMI > 25 kg/m2) a obezita (BMI > 30 kg/m2), zvyšujú riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení dvojnásobne a ak sa spojí so zhoršeným zdravotným stavom v oblasti tlaku krvi a cholesterolu (metabolický syndróm), toto riziko môže vzrásť až na 5-násobok. Preto je nevyhnutné strážiť si váhu.
  • Doprajte si dostatok spánku: nedostatok spánku prispieva k rozvoju nielen kardiovaskulárnych ochorení. Odporúča sa dopriať si 7 až 8 hodín spánku.
  • Naučte sa ovládať stres: liečba cukrovky nie je jednoduchá. Pocity stresu, smútku, osamelosti alebo hnevu sú bežným javom. Dlhodobý stres však môže zvýšiť hladinu glukózy v krvi a krvný tlak, no sú spôsoby, ktoré vedia pomôcť znížiť stres. Skúste hlboké dýchanie, prechádzku, jogu, rozhovor s milovanou osobou, venovať sa koníčkom alebo počúvať svoju obľúbenú hudbu.

Viac sme sa téme mentálneho zdravia diabetikov venovali v tomto článku.

Ako sa dá znížiť riziko vzniku obličkových komplikácií pri cukrovke

Je dobré mať na pamäti, že ochorenie srdca je úzko spojené aj s ochorením obličiek. Ide o stav, pri ktorom sú obličky poškodené a nedokážu čistiť (filtrovať) krv tak, ako by mali.

Preto sú rizikové faktory pre rozvoj ochorenia obličiek úzko spojené s rizikovými faktormi srdcovo-cievnych ochorení. Čiže odporúčania sa prelínajú s tými, ktoré sme detailne popísali vyššie.

Ide najmä o:

  • udržiavanie hladín cukru v krvi na cieľových hladinách,
  • udržiavanie zdravého krvného tlaku (pod 140/90 mmHg).
  • vyhýbanie sa fajčeniu a alkoholickým nápojom,
  • zdravé stravovanie a pravidelný pohyb,
  • udržiavanie zdravej váhy,
  • absolvovanie pravidelných lekárskych prehliadok,
  • užívanie diabetickej liečby,
  • opatrnosť pri užívaní liekov, ktoré by mohli prispieť k poškodeniu obličiek, a to aj tých bez receptu – preto sa pred výberom liekov vždy poraďte s lekárom alebo lekárnikom,
  • rodinná anamnéza zlyhania obličiek.

U diabetických pacientov je nevyhnutné absolvovať pravidelné kontroly obličkových parametrov, aby sa prípadné zhoršenie funkcie obličiek zistilo čo najskôr a liečba bola účinnejšia.

Je potrebné chrániť si svoje obličky aj tým, že si budete vyberať zdravé potraviny, byť fyzicky aktívnejší, udržiavať si optimálnu váhu a dodržiavať ďalšie rady spomenuté v článku.

Modrý banner? 
Nie
Zdroje

Gheith, O., Farouk, N., Nampoory, N., Halim, M. A., & Al-Otaibi, T. (2016). Diabetic kidney disease: World wide difference of prevalence and risk factors. Journal of Nephropharmacology, 5(1), 49-56.

Joseph JJ, Deedwania P, Acharya T, Aguilar D, Bhatt DL, Chyun DA, Di Palo KE, Golden SH, Sperling LS; American Heart Association Diabetes Committee of the Council on Lifestyle and Cardiometabolic Health; Council on Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology; Council on Clinical Cardiology; and Council on Hypertension. Comprehensive Management of Cardiovascular Risk Factors for Adults With Type 2 Diabetes: A Scientific Statement From the American Heart Association. Circulation. 2022 Mar;145(9):e722-e759. doi: 10.1161/CIR.0000000000001040. Epub 2022 Jan 10. PMID: 35000404.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5297507/

https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/preventing-problems/heart-disease-stroke

https://www.niddk.nih.gov/health-information/kidney-disease/chronic-kidney-disease-ckd/prevention

 

Videá s odborníkmi

Viete, že pri cukrovke hrozia pridružené zdravotné komplikácie – najmä srdca, ciev a obličiek?
Oslovili sme preto odborníkov a natočili sériu videí, v ktorej sa dozviete viac o tom, ako týmto komplikáciám predchádzať a ako ich liečiť.
V interaktívnom nástroji si sami vyberáte, ktoré video a téma vás zaujíma.

SPUSTIŤ VIDEÁ

Nie