oko staršej pani

Aké očné ochorenia hrozia v staršom veku a ako ich rozoznať?

Odborný garant: 

Z 38 miliónov ľudí bez zraku na svete je 22 miliónov starších než 60 rokov. Najčastejšou príčinou straty zraku v pokročilom veku je vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM), šedý zákal (katarakta) a zelený zákal (glaukóm). V článku sa pozrieme na príznaky jednotlivých ochorení, na ich liečbu jednotlivo, ale aj v prípade súčasného výskytu.

Vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM)

Čo je to za ochorenie?

VPDM je očné ochorenie, pri ktorom nastáva postupná deštrukcia buniek sietnice. Konkrétne sa poškodzuje miesto s názvom makula, ktoré je zároveň miestom najostrejšieho videnia. V dôsledku najvážnejšej formy ochorenia môže starší človek úplne stratiť centrálne videnie, a tým aj svoju samostatnosť.

Prečítajte si komplexný článok o VPDM:

Príznaky VPDM

Očné ochorenie vekom podmienená degenerácia makuly – konkrétne jeho suchá forma – sa môže spočiatku prejavovať nenápadne a človek ani nemusí vedieť, že sa ochorenie rozvíja. Ľudia si častokrát myslia, že zhoršený zrak je prirodzenou súčasťou starnutia, a preto príznakom nevenujú zvýšenú pozornosť.

Ak sa zrak zhorší náhle, signalizuje to prechod do vážnejšej vlhkej formy. Tá však postihuje len cca 10 % pacientov.

Príznaky vlhkej formy VPDM zahŕňajú:

  • náhle zhoršenie zraku,
  • rozmazaná škvrna v centrálnej časti zorného poľa,
  • deformované či pokrivené videnie predmetov,
  • rovné čiary sa javia ako pokrivené/vlnité,
  • poprehýbané písmená,
  • farby sa môžu zdať menej sýte.

ako vidí pacient s vekom podmienenou degeneráciou makuly

Liečba VPDM

Dobrou správou je, že ak sa ochorenie podchytí a začne liečiť včas, nemusí nastať výrazná strata zraku. Liečba pri miernejšej suchej forme pozostáva z užívania výživových doplnkov, ktoré obsahujú dôležité látky na to, aby ochránili bunky sietnice pred ďalším poškodzovaním.

Liečba vlhkej formy zas pozostáva z podávania preparátov vo forme tzv. injekcií do oka, ktoré sú bezbolestné a prax ukazuje, že aj vysoko efektívne. Komplexne sme sa liečbe vlhkej formy VPDM venovali v tomto článku.

Šedý zákal (katarakta)

Čo je to za ochorenie?

Šedý (sivý) zákal je jedno z najčastejších očných ochorení vo všeobecnosti. Jeho výskyt stúpa so zvyšujúcim sa vekom – vtedy hovoríme o senilnej katarakte. Existujú však aj iné, menej časté typy ochorenia, napríklad vrodená katarakta.

Šedý zákal postihuje šošovku – tá nám umožňuje vidieť blízke a vzdialené predmety a je aj ochranou pred UV žiarením. Pri šedom zákale nastáva zakalenie šošovky, kvôli čomu má človek zhoršené videnie, ako keby sa pozeral cez mliečne sklo. Navonok môžeme pozorovať zmenu farby/zblednutie šošovky.

Príznaky šedého zákalu

Katarakta sa prejavuje:

  • zahmleným a rozostreným videním, 
  • zníženou citlivosťou na svetlo (najmä v šere a tme),
  • skresleným vnímaním farieb,
  • postupným zužovaním zorného poľa,
  • môže narastať krátkozrakosť,
  • predmety sa môžu zdať zdvojené.

Liečba katarakty

Sivý zákal sa lieči len chirurgicky – pri operácii sa vymení poškodená šošovka za novú umelú. Ide o bežnú operáciu na jednodňovej chirurgii a je nevyhnutná, ak si chce človek zachovať svoj zrak.

porovnanie očí zdravého človeka a pacienta so šedým zákalom

Súčasný výskyt s VPDM

V prípade výskytu VPDM a sivého zákalu ide o dve súčasne sa vyskytujúce ochorenia, ktoré spolu príčinne nesúvisia. Pri aktívnom ochorení (vlhkej forme VPDM) je však vhodné s operáciou sivého zákalu počkať aspoň do fázy stabilizácie ochorenia. 

Operácia sivého zákalu pri suchej formy VPDM je častým úkonom, pretože ide o dve pomerne rozšírené ochorenia v staršom veku.

Zelený zákal (glaukóm)

Čo je to za ochorenie?

Pri tomto očnom ochorení nastáva poškodenie/porucha zrakového nervu. Glaukóm sa často spája so zvýšeným vnútroočným tlakom a môže viesť až k úplnej slepote. Ide preto o vážnejšie ochorenie ako je šedý zákal a to aj kvôli tomu, že pacienti sú spočiatku bez príznakov a prekvapí ich až náhla zmena zraku (zúženie zorného poľa).

Existuje niekoľko druhou zeleného zákalu, pričom najčastejší je primárny glaukóm s otvoreným uhlom.

Príznaky zeleného zákalu

Glaukóm sa prejavuje:

  • zúžením zorného poľa,
  • postupnou stratou priestorového videnia,
  • zvýšenou svetloplachosťou, 
  • stratou zrakovej ostrosti.

Iný typ glaukómu – primárny s uzavretým uhlom – sa môže prejavovať aj „malými“ záchvatmi, ktoré pocítite ako bolesť hlavy, pulzujúcu bolesť očí alebo zahmlené videnie.

Liečba glaukómu

Liečba zeleného zákalu závisí od typu ochorenia a jeho štádia. Terapia vo všeobecnosti zahŕňa farmakologickú liečbu, najčastejšie vo forme kvapiek, ktoré pomáhajú znižovať očný tlak. Je nutné aplikovať si ich pravidelne a dlhodobo. Pri závažnejších formách ochorenia je nutný chirurgický zákrok.

aplikácia kvapiek do oka

Súčasný výskyt s VPDM a kataraktou

Zelený zákal sa môže vyskytnúť súčasne so šedým zákalom. Ide o dve rôzne ochorenia, ktoré si vyžadujú rôznu liečbu – zelený zákal liekmi (kvapky) a šedý zákal operáciou. Ak je však zelený zákal vážny a vyžaduje si operáciu, tá má kvôli závažnosti prednosť pred operáciou šedého zákalu.

Zelený zákal sa môže taktiež vyskytnúť súčasne s vekom podmienenou degeneráciou makuly. Treba si však uvedomiť, že VPDM postihuje centrálne videnie, zatiaľ čo glaukóm periférne. Pri súčasnom výskyte oboch ochorení preto hrozí úplná slepota a je nutné liečiť obe ochorenia naraz (doplnky stravy / injekcie do očí + kvapky do očí).

Zdroj: American Family Physician

Prevencia očných ochorení

Kedže spomínané ochorenia spôsobuje najmä vek, nedokážeme im úplne predchádzať. Avšak, v našich rukách je prevencia, vďaka ktorej sa dajú ochorenia odhaliť a začať liečiť včas

Pravidelné návštevy očného lekára by mali byť po 50. roku života samozrejmosťou. Netreba sa spoliehať len na merania zraku v očných optikách a prípadnú výmenu dioptrií. Zrak musí riadne vyšetriť lekár oftalmológ.

Okrem toho je nutné chrániť si zrak pred UV žiarením (nosiť polarizačné okuliare), modrým žiarením z obrazoviek, odporúča sa konzumovať stravu bohatú na antioxidanty a ideálne je vyhýbať sa aj fajčeniu.

Extra tip: Domáca prevencia VPDM

Prevenciu ochorenia VPDM viete začať už doma. V praxi sa využíva takzvaná Amslerova mriežka, na ktorú sa stačí zapozerať na pár minúť jedným, potom druhým okom. Ak vidíte niektoré čiary zvlnené alebo vám časť liniek chýba, je nevyhnutné kontaktovať lekára. Amslerovu mriežku viete nahradiť aj kachličkami napríklad v kúpeľni.

Amslerova mriezka

Amslerovu mriežku si môžete stiahnuť kliknutím na tento odkaz.

Modrý banner? 
Nie

Máte príznaky tohto ochorenia?

Nečakajte a vyhľadajte odborníka vo vašej blízkosti.

zoznam odborníkov

Nie