Lekár drží maketu obličky

Chronické ochorenie obličiek (CKD) – príznaky, diagnostika a liečba

Chronické obličkové ochorenie (CKD) je možno menej známe, ale napriek tomu časté ochorenie, ktorého posledné štádium je zlyhanie obličiek a potreba dialýzy alebo transplantácie. Predpokladá sa, že do roku 2040 bude CKD piata najčastejšia príčina úmrtia na svete. Ak vás zaujíma, aké má CKD príznaky, komu hrozí a ako sa diagnostikuje či lieči, čítajte ďalej.

Čo je to chronické ochorenie obličiek?

Obličky sú životne dôležitým orgánom, ktorého funkciou je filtrácia krvi za účelom zbavenia sa odpadu a nadbytočnej vody z tela v podobe moču. Chronické ochorenie obličiek spôsobuje, že obličky postupne strácajú túto schopnosť. 

Chronické ochorenie obličiek (známe aj ako chronická choroba obličiek, chronická obličková choroba alebo angl. chronic kidney disease – CKD) je nenápadné ochorenie, ktoré nebolí, ani sa spočiatku nijak neprejavuje. V skorom štádiu ho môžu zistiť len vyšetrenia krvi alebo moču. To, že obličky nie sú v poriadku, dokáže zistiť aj všeobecný lekár na preventívnej prehliadke.

Prečo je CKD nebezpečné?

Kvôli absencii príznakov sa ochorenie často diagnostikuje až vtedy, keď spôsobí závažnejšie poškodenie obličiek. Keďže obličky sú úzko prepojené so srdcovo-cievnym a metabolickým systémom, strata funkcie obličiek zvyšuje riziko mnohých srdcovo-cievnych ochorení a zhoršuje už prebiehajúce ochorenia.

Funguje to však aj naopak – chronické ochorenia, napríklad vysoký krvný tlak alebo cukrovka, zvyšujú riziko chronického ochorenia obličiek.

CKD sa najčastejšie vyskytuje spolu s inými ochoreniami a často zhoršuje ich priebeh a úspešnosť liečby. Štatistiky hovoria, že chronické ochorenie obličiek je prítomné u:

•    takmer polovice (49 %) pacientov so srdcovým zlyhávaním,
•    každého tretieho dospelého diabetika,
•    takmer každého piateho človeka s vysokým krvným tlakom.

Ďalší nepríjemný fakt je, že diabetik s ochorením obličiek má až 3-krát vyššie riziko úmrtia na srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu ako diabetik bez ochorenia obličiek. 

Preto nepodceňujte pravidelné vyšetrenia u lekárov, najmä ak už máte cukrovku, vysoký tlak krvi alebo iné srdcovo-cievne ochorenie, a majte na pamäti príznaky CKD.

Príznaky chronickej choroby obličiek

Ako sme už povedali, CKD spočiatku prebieha bez akýchkoľvek fyzických príznakov. Jeho prítomnosť je možné zistiť iba z krvi alebo moču. Ako sa ochorenie zhoršuje, nastupujú aj príznaky obličkového poškodenia (viď obrázok).

príznaky chronického ochorenia obličiek (CKD)

Ak na sebe pozorujete niektoré z uvedených príznakov, neváhajte navštíviť vášho lekára a povedať mu o nich – najmä ak máte cukrovku alebo srdcovo-cievne ochorenie. Diagnostika a liečba CKD vrátane pridružených ochorení je plne v rukách lekára.

Rizikové faktory chronického ochorenia obličiek

Rizikové faktory pre CKD sú podobné ako tie pre cukrovku a srdcovo-cievne ochorenia. Sú to tieto:

  • Vysoký krvný tlak (hypertenzia). Bežne sa vyskytuje súbežne s viacerými ochoreniami a trpí ním asi 30 až 45 % európskej populácie. Hypertenzia zvyšuje riziko iných srdcovocievnych ochorení a má negatívny vplyv na funkciu obličiek.
  • Vysoký cholesterol (hypercholesterolémia). Vysoký LDL cholesterol (zlý), vysoká hladina triglyceridov a nízky HDL cholesterol (dobrý) zvyšujú riziko srdcových ochorení a chronickej choroby obličiek tým, že spôsobujú zanášanie ciev tukovými látkami. Hovoríme o ateroskleróze, ktorá môže vyústiť až do srdcového infarktu alebo mozgovej porážky. 
  • Obezita. Obezita je spoločným rizikovým faktorom srdcovo-cievnych ochorení, chronickej choroby obličiek aj cukrovky 2. typu.
  • Nedostatok pohybu. Fyzická nečinnosť môže mať negatívny vplyv na vašu hmotnosť, krvný tlak, hladinu cholesterolu v krvi a schopnosť regulovať hladinu cukru v krvi. Naopak, pravidelný pohyb pomáha udržiavať zdravý krvný tlak, zlepšuje reguláciu cukru v krvi a znižuje riziko chronickej choroby obličiek.
  • Dedičnosť. Vysoký krvný tlak alebo cukrovka vznikajú častejšie u tých, ktorí majú tieto ochorenia v rodine. Podobne to funguje aj pri CKD – riziko vzniku ochorenia môže byť vyššie, ak máte v rodine niekoho s týmto ochorením.
  • Fajčenie. Je známe, že fajčenie negatívne vplýva na množstvo ochorení – najmä pľúcnych a srdcovo-cievnych. Menej známy fakt je, že fajčiari majú asi o tretinu vyššie riziko vzniku cukrovky 2. typu ako nefajčiari.

TIP: Ak máte v pláne skoncovať s fajčením, prečítajte si tipy, ako prestať fajčiť.

Diagnostika chronického ochorenia obličiek

CKD je spočiatku bezpríznakové – dá sa zistiť iba z testov krvi alebo moču. Pred samotným odberom sa lekár môže spýtať na vašu zdravotnú anamnézu, prítomnosť ochorení v rodine, príznaky a vykonať fyzické vyšetrenie. 

Chronické ochorenie obličiek sa dá diagnostikovať pomocou nasledovných testov:

  • Glomerulárna filtrácia (eGF): Zisťuje sa množstvo kreatinínu (odpadovej látky) v krvi, čo zrkadlí schopnosť obličiek filtrovať krv. Ak sú obličky poškodené, v krvi sa nachádza viac kreatinínu. Hodnota eGF menej ako 60 ml/min/1,73m2 značí problém s obličkami.
  • Pomer albumínu a kreatinínu v moči (uACR): Keď sú obličky poškodené, prepúšťajú do moču viac bielkovín (albumínu) ako normálne. Kreatinín je naopak odpadová látka, ktorá sa v moči nachádza prirodzene. Normálna hladina uACR je menej ako 30 mg/g. Vyššia hladina značí problém s obličkami.
  • Zobrazovacie vyšetrenia: Niekedy sú potrebné aj zobrazovacie vyšetrenia ako ultrazvuk, počítačová tomografia (CT) alebo magnetická rezonancia (MR), aby sa zistila veľkosť a poloha obličiek, prípadne blokáda nejakej ich časti.
  • Biopsia: V zriedkavých prípadoch lekár potrebuje aj výsledky biopsie, aby presnejšie zistil úroveň poškodenia obličiek. Biopsia môže byť potrebná napr. pri transplantovanej obličke.

Pokiaľ máte cukrovku, vysoký krvný tlak, srdcové zlyhávanie či iné srdcovocievne ochorenie, nevynechávajte lekárske kontroly. Pravidelné testovanie pomôže odhaliť chronickú chorobu obličiek včas. Čím skôr sa na ňu príde, tým skôr sa môže začať s liečbou, ktorá chráni vaše obličky.

Ak nemáte žiadne ochorenie, nezabúdajte na pravidelné preventívne prehliadky. Aj z nich vie lekár zistiť, že obličky nie sú v poriadku a na základe toho vás cielene vyšetriť alebo odporučiť k špecialistovi.

Štádiá chronického ochorenia obličiek

CKD je chronické progresívne ochorenie, čo znamená, že má tendenciu sa časom zhoršovať. Ochorenie sa delí na štádiá, ktoré určujú mieru poškodenia obličiek:

  • Štádium 1 – normálna funkcia obličiek (eGF >90 ml/min/1,73m2). Hladiny eGF nad 90 znamenajú zdravú funkciu obličiek.
  • Štádium 2 – mierne znížená funkcia obličiek (eGF 60 – 89 ml/min/1,73m2). Zvyčajne sú prítomné aj príznaky, ako zvýšený albumín v krvi, telesné príznaky sa zvyčajne neobjavujú. Obličky väčšinu času filtrujú krv dostatočne.
  • Štádium 3A – mierne až stredne znížená funkcia obličiek (eGF 45 – 59 ml/min/1,73m2). Obličky fungujú už len spolovice. Môžu sa objaviť príznaky obličkového poškodenia (napr. únava, slabosť, opuchnuté končatiny).
  • Štádium 3B – stredne až závažne znížená funkcia obličiek (eGF 30 – 44 ml/min/1,73m2). Obličky filtrujú krv nedostatočne. V tomto štádiu už zvyčajne môžete pozorovať telesné príznaky obličkového poškodenia. 
  • Štádium 4 – závažne znížená funkcia obličiek (eGF 15 – 29 ml/min/1,73m2). Funkcia obličiek je veľmi slabá a sú blízko tomu, aby prestali fungovať úplne. Príznaky obličkového poškodenia sú prítomné.
  • Štádium 5 – zlyhanie obličiek (eGF <15 ml/min/1,73m2). Vaše obličky úplne strácajú funkciu filtrovať krv. Cítite sa veľmi zle, je nutná doživotná dialýza alebo transplantácia obličky.

Progres CKD je možné spomaliť až zastaviť zmenou životného štýlu a vhodnou liečbou, ktorá chráni obličky. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Liečba chronickej choroby obličiek

Momentálne sa CKD nedá vyliečiť. Viete však urobiť opatrenia, aby ste spomalili až zastavili progres poškodenia obličiek.

Keďže chronické ochorenie obličiek vzniká najčastejšie ako dôsledok progresu iného ochorenia, úspešná kontrola CKD spočíva v účinnej liečbe príčiny (kontrola hladiny cukru v krvi pri cukrovke, udržiavanie zdravého tlaku krvi, dobrá kompenzácia zlyhávajúceho srdca...) a dodržiavaní režimových opatrení vrátane diéty a pohybu.

Dnes je už dostupná inovatívna skupina liekov nazývaná inhibítory SGLT2, resp. gliflozíny, ktoré okrem antidiabetického účinku dokážu chrániť obličky a tiež spomaľovať rozvoj srdcového zlyhávania, čím komplexne znižujú srdcovo-cievne riziko.  Ak trpíte srdcovým zlyhávaním, cukrovkou alebo chronickým ochorením obličiek, porozprávajte sa s lekárom o moderných prístupoch k liečbe.

Ďalšie kroky, ktoré môžete spraviť, aby ste spomalili progres chronického ochorenia obličiek:

  • Pravidelne navštevujte lekára, dodržiavajte liečbu a lekárske pokyny. Keďže väčšina chronických ochorení sa postupne rozvíja, je dôležité, aby ste pravidelne chodili na kontroly, na ktorých môže lekár včas zasiahnuť a upraviť liečbu. Účinná liečba pridružených ochorení je základom kontroly chronického ochorenia obličiek. 
  • Dbajte na zdravú stravu. V závislosti od štádia poškodenia obličiek a aktuálnej liečby vám lekár môže nariadiť diétu s nízkym obsahom bielkovín, sodíka, draslíka a fosforu. Veľkou zmenou k lepšiemu pre vašu životosprávu bude, ak nahradíte červené mäso, najmä spracované (údeniny, klobása, saláma, slanina), za zeleninu a obilniny. 
  • Nezabúdajte na pravidelný pohyb. Pravidelné cvičenie a pohyb udržuje vaše telo silné a zdravé, čo je pre ľudí s chronickou chorobou obličiek nesmierne dôležité. Silné telo má dostatok energie na všetky denné aktivity – tie nevyhnuté aj tie, ktoré vás bavia. Navyše, pravidelný pohyb pozitívne vplýva na celý srdcovo-cievny systém a zlepšuje náladu.
  • Chráňte si svoje duševné zdravie. Starostlivosť o duševné zdravie je rovnako dôležitá ako o fyzické. Nová diagnóza, zmena liečby či režimových opatrení môže vyvolať nepríjemné pocity, stres, smútok či úzkosť. Nezabúdajte, že tieto pocity sú u ľudí s chronickými ochoreniami normálne a nebojte sa požiadať o pomoc vašu rodinu, priateľov, vášho lekára alebo psychológa. S dobrou náladou ide všetko ľahšie a jednoduchšie zvládnete aj zmenu životného štýlu či novú liečbu.
  • Zriaďte si zdravotný denník. Do neho si píšte zmeny vášho stavu vrátane nových príznakov alebo zmeny intenzity príznakov. Keď budete u lekára, tieto zmeny stavu budete mať poruke a môžete ich s ním prediskutovať.

Osvojenie si týchto opatrení môže spomaliť rozvoj poškodenia obličiek a zlepšiť váš zdravotný stav alebo zabrániť jeho zhoršeniu.

Záver: Čo si odniesť z článku?

Chronická obličková choroba je tiché a nenápadné ochorenie, ktoré ak ostane nepovšimnuté, môže napáchať veľa škody. Pravidelnou návštevou lekára ho však môžete odhaliť skôr a prijať kroky k tomu, aby ste minimalizovali rozvoj poškodenia obličiek. 

Okrem toho vás môže lekár nastaviť na liečbu, ktorá okrem kontroly primárneho ochorenia pomáha aj chrániť obličky a spomaľovať tak progres CKD, ako aj iných srdcovo-cievnych ochorení. O možnostiach tejto liečby sa informujte sa u svojho lekára.

Nie
Nie