sstdClass Object ( [uid] => 0 [hostname] => 85.208.96.199 [roles] => Array ( [1] => anonymous user ) [cache] => 0 )
zena-lame-cigaretu

Preventívne tipy, vďaka ktorým znížite riziko rakoviny

Autor: 
Projekt Od môjho lekára
Odborný garant: 

Napriek tomu, že vakcína na rakovinu zatiaľ neexistuje (až na jednu výnimku), máme k dispozícii viacero preventívnych stratégií. Nedokážeme nimi na 100 % eliminovať riziko rakoviny, no máme šancu znížiť ho. Pretože pri rakovine sa každá plusová šanca počíta, pozreli sme sa na to, aké máme možnosti.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je rakovina celosvetovo jednou z hlavných príčin úmrtí, približne jednému z troch prípadov sa však dá zabrániť.

VEDELI STE, ŽE jediný typ rakoviny – rakovina krčka maternice – sa dá úspešne preventívne eliminovať očkovaním proti HPV (ľudskému papilovírusu)? Vakcína je pre určité vekové kategórie plne hradená zo zdravotného poistenia.

Chodievajte na preventívne prehliadky

Viaceré preventívne vyšetrenia dokážu rozpoznať riziká rôznych druhov rakoviny alebo ich zachytiť v ranom štádiu. Nezanedbávajte preto preventívne prehliadky – a to nielen u všeobecného lekára, ale aj gynekológa, urológa, zubára a gastroenterológa.

Znížte hmotnosť

Obezita a s ňou spojené zdravotné komplikácie zvyšujú aj pravdepodobnosť niekoľkých typov rakoviny, najmä pažeráka, pankreasu, hrubého čreva, obličiek a štítnej žľazy. Preto ak potrebujete schudnúť, prečítajte si článok, v ktorom sme spísali všetky odporúčané tipy a rady.

Obmedzte cukor

Nadmerný príjem cukru (najmä v sladených nápojoch a presladených potravinách) zvyšuje riziko obezity. Obmedzte preto príjem pridaného cukru na minimum.

Obmedzte konzumáciu červeného mäsa

Červené mäso a najmä údené mäsové výrobky preukázateľne zvyšujú riziko rakoviny hrubého čreva, konečníka a žalúdka. Slovensko je v rebríčku výskytu rakoviny hrubého čreva a konečníka na 1. mieste spomedzi krajín OECD.

Používajte opaľovacie krémy

Nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu bez ochrany s minimálnym UV filtrom 30 zvyšuje riziko rakoviny kože.

Zvýšte konzumáciu zeleniny a ovocia

Plody prírody, ovocie a zelenina, sú zdrojmi širokého spektra látok, ktoré môžu odvrátiť rakovinu ústnej dutiny, hrdla, pažeráka aj priedušiek. Ideálne je zaradiť do jedálnička zeleninu, ovocie, ale aj orechy a celozrnné potraviny namiesto doplnkov výživy.

Pravidelne sa hýbte a cvičte

Ľudia, ktorí pravidelne cvičia, majú nižšiu pravdepodobnosť, že dostanú rakovinu hrubého čreva, prsníka alebo maternice. Aktívny životný štýl preukázateľne pomáha predchádzať aj kardiovaskulárnym ochoreniam a cukrovke (diabetes mellitus).

Nefajčite

Tabak v cigaretách je hlavnou príčinou úmrtí, ktorým sa dá predísť. Fajčenie preukázateľne spôsobuje okrem ochorení kardiovaskulárneho systému a pľúc aj viacero rôznych druhov rakoviny.

TIP: Pomôcť pri odvykaní vám môžu spreje, náplasti alebo žuvačky. Vyberte si vhodný produkt na pilulka.sk 

Obmedzte konzumáciu alkoholu

Nadmerné pitie alkoholu je príčinou viacerých druhov rakoviny, najmä pečene, žalúdka, hrubého čreva, ale aj hrdla a prsníka.

Očkujte sa proti žltačke typu B

Ľudia so žltačkou (hepatitídou) typu B majú až 100-násobne vyššiu pravdepodobnosť, že dostanú rakovinu pečene. Využite preto možnosť zaočkovať sa účinnou vakcínou proti hepatitíde B.

Modrý banner? 
Nie
Nie