Cukrovka je ochorenie na celý život a vyžaduje si každodennú starostlivosť a úpravu životného štýlu. Ak váš blízky trpí cukrovkou a chcete mu lepšie porozumieť a podporiť ho, tento článok je presne pre vás.
Najmä novodiagnostikovaní diabetici čelia novým výzvam. Každodenné užívanie liekov, meranie hladiny cukru v krvi, pichanie si inzulínu či pravidelná a striedma strava sú veci, ktoré sú odrazu nevyhnutné.
Na osvojenie nového životného štýlu je potrebné odhodlanie, úsilie i čas. Aby to išlo vášmu blízkemu o čosi ľahšie, môžete mu pomôcť aj vy sami.
Čítajte si o cukrovke
Prvým krok je edukácia o samotnom ochorení. Len tak budete vedieť všetko dôležité o tom, čo všetko vplýva na hladinu cukru v krvi a ako vyzerá správny manažment cukrovky.
Mali by ste vedieť:
- Čo je to krvný cukor (glykémia) a prečo je jeho hladina dôležitá.
- Čo spôsobuje zvýšenie a zníženie glykémie.
- Čo potrebuje diabetik na to, aby si udržal zdravú hladinu glykémie.
- Aké sú príznaky príliš vysokej a príliš nízkej glykémie.
- Kedy je nutné okamžite vyhľadať pomoc.
- Aké sú komplikácie diabetu a ako sa im vyhnúť (poprípade ako vyzerá liečba, keď už sa rozvinuli).
Na internete nájdete množstvo kvalitných portálov o zdraví, ktoré poskytujú komplexné informácie o ochoreniach. Jedným z nich je aj portál Lekár Odporúča, kde tvoríme obsah spolu s odborníkmi.
Naopak, dajte si pozor na reklamy a stránky, ktoré uvádzajú priam zázračné tvrdenia – napríklad, že ich produkt alebo metóda vylieči cukrovku. Cukrovka je nevyliečiteľné ochorenie.
- Všetko dôležité si prečítate v tomto článku: Cukrovka (diabetes mellitus) – typy, rizikové faktory a liečba.
- Zaujímavé informácie nájdete aj v článku: Najčastejšie mýty o cukrovke.
Navštevujte lekára spolu s vaším blízkym
Opýtajte sa vášho blízkeho, či by ste mohli absolvovať kontrolu spolu. Takto budete mať informácie o užívaní a dávkovaní liekov priamo od odborníka, lepšie porozumiete lekárskym pokynom a odporúčaniam a tiež si budete môcť vyjasniť prípadné otázky.
Meňte návyky spolu
Spolu ide všetko ľahšie, to platí aj o zmene životosprávy pri cukrovke. Prestať piť, fajčiť, zdravo sa stravovať a hýbať sa je pre kontrolovanie cukrovky nutnosť. Ak holdujete rovnakým neduhom ako váš blízky s diabetom, pustite sa do zmeny spolu s ním!
Keď vás bude premáhať chuť na alkohol alebo cigaretu, podporíte jeden druhého. Spolu máte vyššiu šancu na úspech.
Rovnako je to so stravou. Ak žijete s diabetikom v jednej domácnosti, kupujte a varte si zdravšie jedlá všetci spolu. Šanca na trvalú zmenu stravovacích návykov bude omnoho väčšia.
Nezabúdajte aj na pravidelný pohyb. Vo dvojici môžete vyskúšať aj mnohé športy, ktoré človek sám robiť nevie. Navyše si môžete navzájom sledovať progres a podporovať sa k lepším výsledkom.
Prečítajte si tiež:
- 4 rady pre diabetikov, ako začať so zmenami jedálnička.
- Alkohol a cukrovka: prečo by ste sa jeho konzumácii mali vyvarovať?
Poprípade si zacvičte podľa videí:
Podporujte ho a oslavujte malé úspechy
Niektoré činnosti, ako užívanie liekov či meranie cukru v krvi, spolu robiť nemôžete. Môžete však podporovať svojho blízkeho a vyzdvihovať čiastkové úspechy. Skúste to napríklad takto:
„Viem, že je ťažké zvyknúť si na pravidelné meranie cukru, ale som na teba hrdý, že sa ti to tento týždeň darí. Robíš veľké pokroky!"
Načúvajte a rozprávajte sa o pocitoch
Diagnóza chronického ochorenia a nutnosť prispôsobiť mu svoj život sa môžu podpísať na duševnom zdraví. U diabetikov sa depresia vyskytuje častejšie ako u zdravých ľudí.
Mnohým diabetikom spôsobuje úzkosti alebo depresie práve nutnosť každodenného manažmentu ochorenia. Psychické ťažkosti vedú k zanedbaniu tejto starostlivosti, čo vedie k zhoršeniu stavu.
Načúvajte a úprimne sa rozprávajte so svojím blízkym o pocitoch a výzvach. Sledujte tiež jeho správanie – vyhorenie z cukrovky sa môže prejavovať nasledovne:
- zmeny v apetíte (prejedanie sa alebo naopak minimálny príjem potravy),
- ťažkosti so spánkom,
- neustály pocit únavy či ospalosti,
- ťažkosti s rozhodovaním,
- strata záujmu o každodenné aktivity.
Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, úprimne sa opýtajte svojho blízkeho, ako sa má. V prípade potreby pomôžte svojmu blízkemu nájsť psychologickú pomoc. Zároveň by o problémoch mal vedieť aj jeho diabetológ.
Pomôcť môže aj komunikácia a zdieľanie skúseností s ostatými diabetikmi. Na Slovensku existuje niekoľko pacientskych organizácií, vyhľadáte ich pomocou tohto odkazu.
- Zdroje
-
https://www.bswhealth.com/blog/6-ways-to-support-your-loved-one-with-diabetes
https://www.cdc.gov/diabetes/managing/mental-health.html
https://www.webmd.com/diabetes/help-loved-one
https://www.optum.com/en/health-articles/article/health-conditions/how-support-loved-one-diabetes/
https://www.diabetes.co.uk/supporting-a-diabetic-partner.html